reklamı kapat

POPÜLER

“Akıllı Televizyon” rehberi

SAMSUNG SMART TV
SAMSUNG SMART TV
Veysel Kaya – Samsung Türkiye AV Ürün Müdürü

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki televizyonlar kablosuz olarak internete bağlanabiliyor mu?
Smart TV’ye bağlanacak USB WLAN alıcıları sayesinde internete kablosuz olarak bağlanmak mümkün. LED TV serisinin en üstteki modelleri D7000 ve D8000’de dahili olarak kullanılabiliyor.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki televizyonlara uygulama yüklenebiliyor mu?
Samsung Smart TV’lere uygulama yüklenebiliyor. Kullanıcılar, tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi Samsung Apps’te mevcut olan birçok ücretsiz uygulamayı televizyondan indirip kullanabiliyor.

Uygulama mağazasında yüklenebilir kaç Smart TV (akıllı televizyon) uygulaması var?
2011 yılı itibarıyla Samsung Apps’te küresel olarak Smart TV’ler için tasarlanmış yaklaşık 380 uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların 259’u ücretsiz indirilebiliyor.

En popüler Smart TV (akıllı televizyon) uygulamaları hangileri?
Dünyada en popüler uygulamalar tahmin edileceği üzere video hizmetleri. Aldığımız veriler bize YouTube, Dailymotion ve Vimeo uygulamalarının hemen hemen aktive edilmiş tüm TV’lerde mevcut olduğunu gösteriyor. Bunlar dışında Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar ve müzik/radyo hizmetleri şu an en çok rağbet gören uygulamalar arasında.

Smart TV (akıllı televizyon) için geliştirilmiş olan yerli uygulamalar var mı?
Dünyanın ilk TV bankacılık uygulaması olan İşTV, Samsung’un kendi film servisi Samsung 7/24 Sinema ilk yerel Smart TV uygulamalarıdır. 7/24 Sinema onlarca yeni güncel Hollywood filmi, çizgi film ve Türk filmine erişip “stream” ederek izleyebileceğiniz Samsung’un özel video hizmeti. Kullanıcılar, İşTV üzerinden ise piyasa bilgilerine ulaşabilir, en yakın İş Bankası şubelerini görüntüleyebilir ve kredi başvuruları yapabilir.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modellere harici klavye takılabiliyor mu?
Harici olarak takılamıyor fakat Samsung klavye kullanmak isteyen tüketicilerini de düşünerek QWERTY klavyeli uzaktan kumandaları geliştirdi. Bu yaz satışa sunmayı planlıyoruz.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modellere görüntülü sohbet için harici web kamerası takılabiliyor mu?
Tüm Smart TV modellerine harici olarak Samsung’un desteklediği Skype kamera takılabiliyor.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modeller hangi sosyal ağlara ve sohbet uygulamarına bağlanabiliyor?
Facebook, Twitter, Google Talk gibi popüler sosyal ağların hepsine Samsung Smart TV’ler üzerinden bağlanmak mümkün.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modellerde şu anda Türkiye’den film/dizi satın alınabilen veya kiralanabilen bir uygulama veya platform var mı?
Samsung’un yerel bir uygulama olarak geliştirdiği 7/24 Sinema uygulaması sayesinde kullanıcılar birçok yerli ve yabancı filmi ya da çizgi filmi kolayca Smart TV üzerinden izleyebiliyor. Şu anda bu uygulama ile ilgili bir de kampanyamız var. Belli modelleri satın alan Samsung kullanıcılarına 6 ay ücretsiz 7/24 Sinema paketi hediye ediyoruz.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modeller uygulama geliştiricilerin kendi uygulamalarını yayınlaması için uygun mu?
Uygulama geliştiriciler Smart TV için kendi uygulamalarını geliştirebilirler. Biz geliştiricilerle sürekli olarak görüşüyor, platformumuzu ve içinde barındırdığı fırsatları anlatıyoruz. Geçmişte cep telefonu tarafında da Samsung’un yerel uygulama geliştirme ve yerel içerik güçlendirme stratejisine bağlı olarak el ele verip güzel iş birlikleri kurduk. Aynı iş birliklerini TV için de sürdürüp pekiştirmeyi düşünüyoruz. Uygulama geliştirme için Samsung Developer Forum adında kapalı devre işleyen bir sistemimiz var. Biz Samsung Türkiye olarak içerik geliştiricilerle ilk görüşmeleri yaptıktan ve anlaştıktan sonra sisteme kayıtlarını yaptırıyoruz, ardından uygulamalarını geliştirebiliyor ve Forum üzerinden Samsung mühendislerine sorular sorup cevap alabiliyorlar.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modelleri rakiplerinden ayıran en önemli özellikler hangileri?
Özellikle TV izlerken sosyal ağlarda mesajlaşabiliyor, internet tarayıcı sayesinde internet sitelerine girip sörf yapabiliyorsunuz. Your Video özelliği sayesinde gelişmiş bir film kılavuzuna sahip oluyorsunuz. Kendi tercihlerinize göre film ve TV program seçiminizi kolaylaştıran bir özellik olarak en doğru tercihi yapmanızı sağlıyor. Yerel bir uygulama olan 7 /24 Sinema ile de en güncel filmleri izleme imkanını bulabiliyorsunuz. Samsung Apps’teki yüzlerce küresel uygulamanın yanı sıra, yerel uygulamaların da hızla devreye girmesiyle, Samsung Smart TV’ler bu sene tüketiciye sınırsınız bir eğlence imkanı sunacak.

  • İnternet Tarayıcı: Var
  • iPhone Uygulaması: Var
  • Android Uygulaması Var
  • Flash Player Desteği: Var

MARKALAR ve AKILLI TELEVİZYONLARI
Samsung Smart TV
LG Smart TV
Sony Internet TV
Philips Smart TV
Panasonic Viera Connect