reklamı kapat

POPÜLER

“Akıllı Televizyon” rehberi

PANASONIC VIERA CONNECT
PANASONIC VIERA CONNECT
Uluç Özler – Panasonic VIERA Televizyon Grubu Ürün Müdürü

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki televizyonlar kablosuz olarak internete bağlanabiliyor mu?
İnternet özellikli tüm TV modellerimiz USB bağlantısı üzerinden harici Wi-Fi Ready olup kablosuz bağlantı imkanı sunuyor. VT30 serimizde bu adaptör standart bir aksesuar olarak yer alıyor. Diğer modellerde de opsiyonel Panasonic Wi-Fi adaptör veya Netgear marka Wi-Fi adaptör ile kullanılabiliyor.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki televizyonlara uygulama yüklenebiliyor mu?
VIERA Connect, Panasonic’in IPTV servislerini genişletmek üzere daha çok uygulamayı devreye sokacağı açık bir platform. Halihazırda birçok uygulama bulunuyor ve bu uygulamalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Televizyon izleyicileri bu uygulamalara yalnızca uzaktan kumandalarını kullanarak VIERA Connect Mağazasından erişebilecekler.

Uygulama mağazasında yüklenebilir kaç Smart TV (akıllı televizyon) uygulaması var?
Öncelikle Panasonic VIERA Connect servisinin diğer markalardan en önemli farklı, kullanıcın uygulamaları TV’ye indirmekle uğraşmak zorunda kalmaması. Panasonic’in geliştirmiş olduğu süper hızlı Grafik Arayüzü Sunucusu, Uygulama Yürütme Motoru ve yüksek hızlı Uniphier Grafik Motoru sayesinde uygulamaları TV’ye indirmeye gerek kalmadan Panasonic’in sunucusuna bağlanarak hızlı, kesintisiz ve akıcı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Mevcut durumda yaklaşık 30 adet uygulama bulunuyor ancak bu sayının hızlı bir şekilde, daha da artmasını bekliyoruz.

En popüler Smart TV (akıllı televizyon) uygulamaları hangileri?
En popüler uygulamalar arasında Skype ile ücretsiz görüntülü görüşme, Facebook uygulaması, YouTube ve hava durumu yer alıyor. Geniş içerikli haber ve spor kanalları uygulamaları da büyük beğeni topluyor.

Smart TV (akıllı televizyon) için geliştirilmiş olan yerli uygulamalar var mı?
Türkiye’den uygulamaların eklenmesi yönünde çalışıyoruz. En kısa zamanda yerli uygulamaları göreceğiz. Bu uygulamaların bir çoğu 2009 ve 2010 modeller için de kullanılabilir olacak.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modellere harici klavye takılabiliyor mu?
Panasonic, VIERA Connect internet hizmeti kablolu veya kablosuz USB klavye ile kullanılabiliyor. Uluslararası standartlara uygun sertifikalı modellerin büyük çoğunluğunu da destekliyor.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modellere görüntülü sohbet için harici web kamerası takılabiliyor mu?
VIERA Connect özelliği, USB üzerinden bağlanacak harici bir kamera aracılığıyla Skype üzerinden görüntülü konuşma imkanı tanıyor. 2011 Panasonic VIERA NeoPlasma TV modellerimizden GT30, VT30, GW30, ST33, Plasma TV S30 ve Panasonic VIERA E30 LED TV bu özelliği destekliyor. Bu özelliğin desteklediği kameralar Skype sertifikalı olanlar.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modeller hangi sosyal ağlara ve sohbet uygulamarına bağlanabiliyor?
VIERA Connect özelliği kullanıcıların zengin internet içeriklerine ulaşmasını sağlıyor. YouTube, Dailymotion ve Ustream gibi video paylaşım sitelerinin yanı sıra Eurosport, MeinKlub ve L’equipe gibi spor kanalları, Associated Press, Euronews, Bloomberg, Bild ve Weather gibi haber kanalları, sosyal paylaşımın önemli adreslerinden Facebook, Twitter, Skype ve sizi eğlendirecek oyunlara doğrudan erişebiliyorsunuz.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modellerde şu anda Türkiye’den film/dizi satın alınabilen veya kiralanabilen bir uygulama veya platform var mı?
Film/dizi kiralama satın alma uygulamaları henüz geliştirilme aşamasında. Yakın gelecekte hem kiralama hem de satın alma uygulamaları başlayacak.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modeller uygulama geliştiricilerin kendi uygulamalarını yayınlaması için uygun mu?
VIERA Connect geliştiriciler için son derece uygun bir açık platform. Yakın zamanda devreye girecek olan içerik geliştirme portalı sayesinde yeni içeriklerin dahil edilmesi daha da kolay hale gelecek.

Smart TV (akıllı televizyon) kategorisindeki modelleri rakiplerinden ayıran en önemli özellikler hangileri?
VIERA Connect son derece önemli bir adım. Çünkü bu servis IPTV alanındaki ilkleriyle hem genel anlamda IPTV konseptinin gelişimine katkı sağlıyor hem de kullanıcıların televizyonları ile daha interaktif bir ilişkiye sahip olmalarına yol açıyor. Panasonic’in önemli farklılığı kullanıcının Panasonic sunucusuna bağlanarak hızlı, kesintisiz ve akıcı bir şekilde servisi kullanılabilmesi. Böylece kullanıcı uygulamaları TV’ye indirme zahmetine girmiyor. Televizyonun iki yüksek hızlı motoru olan aplikasyon uygulama motoru ve görüntülerin üretilmesinde kilit rol oynayan Uniphier grafik motoru, TV internet iletişiminin daha hızlı ve minimum gecikme sağlanarak kullanılmasına imkan sağlıyor. Ayrıca sahip olduğu Grafik Kullanıcı Arayüzünün kullanımı da oldukça kolay ve keyifli.

  • İnternet Tarayıcı: Yok
  • iPhone Uygulaması: Yok
  • Android Uygulaması Var
  • Flash Player Desteği: Yok

MARKALAR ve AKILLI TELEVİZYONLARI
Samsung Smart TV
LG Smart TV
Sony Internet TV
Philips Smart TV
Panasonic Viera Connect