reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi, elektrikli araç odağında yeni markalar aldı

Xiaomi geçtiğimiz ay yaptığı açıklama ile elektrikli araç tarafına adım attıklarını duyurdu. Firma bu konuda marka kayıtları da aldı.

Xiaomi, Hong Kong Borsa’sına yaptığı kamuoyu açıklamasıyla akıllı elektrikli araç üretim çalışması hazırlıklarına başladığını duyurdu.

Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, ilk elektrikli araçları için Xiaomi’ye ait bir yan kuruluş altında faaliyet gösterileceğini açıkladı.

Firma önümüzdeki 10 yıl boyunca toplamda tahmini 10 milyar ABD doları tutarında yatırım yapmayı hedefliyor. Lei Jun aynı zamanda akıllı elektrikli araç için kurulan yan kuruluşun CEO’su olarak görev yapacak.

Bu yeni alan için çok heyecanlı olan Lei Jun, kısa süre önce önemli bir açıklama daha yapmıştı. Jun, ilk araçlarının bir sedan ya da SUV olacağını açıklamıştı.

Bu konuyu yeniden gündeme getiren ise şirketin resmi olarak “XIAOMI MOTORS”, “XIAOMI AUTO”, “MIMOTORS” ve “MIAUTO” gibi marka isimleri kayıt altına alması oldu.

Bu isimleri / markaları firmanın alması elbette çok mantıklı görünüyor. Burada tam olarak hangisinin seçileceği net değil. Ancak firma “XIAOMI MOTORS” ya da “MIMOTORS” isimlerinden birisi seçebilir gibi görünüyor.

Bu arada firmanın aldığı başka markalar da bulunuyor. Bunlar arasında “XIAOMIAUTO”, “XIAOMITRAVEL” ve “MICAR” yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi elektrikli araç konusunda önemli avantajlara sahip olduğunu aktarıyor

Bunun direkt olarak aşağıdaki maddeler ile Lei Jun açıklamıştı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Ayrıca konu hakkında konuşan Lei Jun, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” demişti.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi