reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi elektrikli otomobil Xiaomi Automobile

İlk Xiaomi elektrikli araç için CEO’dan model ve fiyat tahmini geldi

Xiaomi kısa süre önce elektrikli araç tarafına adımını attı. Bu alanda gelecek ilk araç için CEO’dan model ve fiyat tahmini de gelmiş durumda.

Xiaomi geçtiğimiz hafta Hong Kong Borsa’sına yaptığı kamuoyu açıklamasıyla akıllı elektrikli araç üretim çalışması hazırlıklarına başladığını duyurdu.

Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, 2021 Mart ayında yapılan lansmanda şirketin 10 milyar RMB başlangıç yatırımıyla tamamen Xiaomi’ye ait bir yan kuruluş altında faaliyet gösterileceğini açıkladı.

Xiaomi, önümüzdeki 10 yıl boyunca toplamda tahmini 10 milyar ABD doları tutarında yatırım yapmayı hedefliyor. Lei Jun aynı zamanda akıllı elektrikli araç için kurulan yan kuruluşun CEO’su olarak görev yapacak.

Bu yeni alan için çok heyecanlı olan Lei Jun, kısa süre önce önemli bir açıklama daha yaptı. Jun, ilk araçlarının bir sedan ya da SUV olacağını açıkladı.

Bu konuda firma henüz tam olarak karar vermemiş durumda. Ancak son dönemde SUV’ler inanılmaz durumda. Bu açıdan ilk Xiaomi elektrikli araç bir SUV olabilir.

Fiyata gelince ise Jun’un ilk araç için 15 bin dolar ile 45 bin dolarlık bir fiyat aralığı belirlediği görülüyor. Tahminler ise ilk aracın 35 bin dolar gibi fiyattan satışa sunulacağı yönünde oluyor. CEO’nun 15 bin dolarlık alt limiti biraz fazla iyimser görünüyor.

Bu arada Lei Jun, yeni yuvarlatılmış logolarının araçları için da iyi olduğunu aktarıyor.

Xiaomi elektrikli araç konusunda önemli avantajlara sahip

Bunun direkt olarak aşağıdaki maddeler ile Lei Jun açıklamıştı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.
3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Ayrıca konu hakkında konuşan Lei Jun, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” demişti.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi