reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı televizyon rehberi

TELEVİZYON TEKNOLOJİSİ HİÇ OLMADIĞI KADAR HIZLI İLERLEME GÖSTERİYOR VE YENİLİKLERİ, EN POPÜLER ÖZELLİKLERİ TAKİP ETMEK GÜN GEÇTİKÇE ZORLAŞIYOR. SİZ SATIN ALMA KARARI VERMEDEN ÖNCE UĞRAŞIP YORULMAYIN DİYE BİZ BEŞ MARKANIN TELEVİZYONLARINI BİR ARAYA GETİRDİK VE KARŞILAŞTIRDIK

Satın aldığımız televizyonları 15-20 yıl kullandığımız zamanlar oldukça geride kaldı. Artık bir yıllık zaman dilimi, evinizdeki televizyonun eskidiğini söyleyebilmek için yeterli. Bunda inanılmaz bir hızla gelişen teknolojinin ve pazardaki kıyasıya rekabetin payı çok büyük elbette. Üreticiler ciddi Ar-Ge yatırımları yapıyor ve hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde yeni teknolojilere adapte olup, final ürünlerini piyasaya sürüyor. Yakın bir zaman içinde Ultra HD çözünürlük destekleyen televizyonların yanı sıra normal ve kıvrımlı yapıdaki OLED televizyonların uluslararası pazarda yayılmasına tanıklık edeceğiz. Bunun yanında üreticiler geliştirdikleri yeni kontrol sistemleriyle televizyon kullanma deneyimini yine farklı boyutlara taşıyacak. Mobil uygulamalarla birlikte WiDi ve Wi-Fi Miracast gibi yeni nesil teknolojiler de televizyonların daha da akıllanmasına yardımcı olacak.

KARARINIZI DİKKATLİ VERİN
Yeni bir televizyon satın alma aşamasındaysanız yenilikleri beklemek mantıklı bir çözüm değil. Malum, bunun bir sonu yok. Bir an önce kararınızı vermeniz yararınıza. Dosyamızda beş büyük üreticinin en yeni modellerini bir araya topladık ve karar vermenizi kolaylaştırmak için her birinin farklı özelliklerini ön plana çıkardık. Okuyup, değerlendirmek size kalmış.

MİNİ SÖZLÜK

LED TV
LCD ekrana sahip ancak arka plan aydınlatmasını floresan yerine LED ışıklarla yapan televizyonlara verilen isimdir. LCD’lere kıyasla daha az enerji harcarlar.

OLED TV
LED’in bir adım ötesi olan OLED, arka aydınlatma için harici ışık kaynağına ihtiyaç duymayan ve çok daha parlak, çok daha canlı görüntüler verebilen televizyonlardır.

HDMI
Ses ve görüntü verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş arabirim.

DLNA
Aynı ağ içindeki farklı cihazların birbiriyle içerik paylaşmasına imkan veren standart.

Wi-Fi
Kişisel bilgisayar, oyun konsolu, dijital ses oynatıcı ve akıllı telefon gibi cihazların kablosuz olarak internete bağlanmasını sağlayan teknoloji.

Tazeleme Hızı
Saniye başına görünütünün devir sayısı.Wi-Fi Direct
İki cihazın, kablosuz bir ağ bağlantısına ihtiyaç duymadan, kendi arasında doğrudan bir ağ oluşturmasını sağlayan teknoloji.

WiDi
Intel tarafından geliştirilen bu teknoloji, Wi-Fi standartlarını kullanarak, bilgisayar ve televizyon arasında kablosuz bir bağlantı kurulmasını sağlıyor.

Wi-Fi Miracast
Wi-Fi birliğinin Intel’in WiDi’ına karşı çıkardığı bir kablosuz görüntü aktarım standardı olan Miracast, Wi-Fi Direct altyapısını kullanıyor.

LAN
Ev, okul, ofis gibi sınırlı coğrafi alandaki bilgisayarları ve araçları birbirine bağlayan kablolu ağ.

NFC
Açılımı Yakın Saha İletişimi olan NFC, Bluetooth’a benzer altyapıyı kullanan bir iletişim standardı. Destekleyen cihazlar birbirlerine dokunduğunda ek bir ayara ihtiyaç olmadan birbirleriyle iletişim kurabiliyor.