reklamı kapat

POPÜLER

Sony: “PS4 neden bu kadar çok satıyor anlayamıyoruz”

Çıkışının üzerinden 9 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen PlayStation 4, 10 milyon satış barajını geçmiş durumda. Erken gelen bu başarı Sony kanadında yüzleri güldürse de ortada bir problem var. Sony, cihazın neden bu kadar çok sattığına bir cevap bulamıyor.

“Gerçekten çok mutluyuz,” diyor Sony Eğlence Sistemleri Başkanı Shuhei Yoshida ve ekliyor; “Ancak kendi adıma konuşmam gerekirse biraz endişeliyim çünkü neler olduğunu tam olarak anlayamıyoruz. Gelecek planlarınızı belirleyebilmeniz için neden iyi satış yaptığınızı iyi analiz edebilmeniz gerekir, ki biz bunu yapamıyoruz. Tuhaf bir durumla karşı karşıyayız.”

Yoshida, durumu anlayabilmek için pazarlama departmanları ile konuştuklarını ve hatta gazetecilere konuyla ilgili fikirlerini sorduklarını belirtiyor. PS4 kullanıcıları üzerine yapılan araştırmanın sonuçları ise ilginç. Konsolu satın alanların büyük çoğunluğunun PS3 sahibi olmadığı, azımsanmayacak bir kitlenin ise daha önce hiç konsol sahibi olmadığı görülüyor. Yoshida bu alıcıların nereden geldiğine ve neden PS4’ü satın almayı tercih ettiğine bir yanıt veremiyor.

Sony Eğlence Sistemleri Başkanı’nın satışlarla bir alıp veremediği yok. Sadece, gelecek planlarını doğru belirleyebilmek için şu anı anlayabilmek istiyor. An itibarıyla kütüphanesinde çok fazla oyun barındırmayan bir konsolun, Sony tarihindeki 10 milyon satış rakamına en hızlı çıkan cihaz olması onları şaşırtan asıl etmen. Yoshida’ya göre Sony, mevcut durumda bu soruların cevaplarını bulamadığı için sadece PS4’ü daha iyi bir hale getirmek için uğraş verecek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sony: “PS4 neden bu kadar çok satıyor anlayamıyoruz”” için 6 cevap

 1. PSDN915 dedi ki:

  Arkadaş cevap çok basit. Biz en çok PS2 ve PSP ye evde sahip olabilen ve PS3’e de salonlarda ulaşabilen, PlayStation ile büyüyen bir nesiliz. Ben kimseden de “hadi XBOX ta Pes/Fifa atalım” lafını da duymadım. XBOX çoğu yerde zengin çocuklarına hitap eden, değişik şeyler arayanlara hitap eden yada kıl tüy insanlara hitap eden bir konsol. Bizim gibi PlayStation ile büyüyen ve Mortal Kombat gibi güzel oyunların tadını PS de bilen eski çocuklar şuanda ekmeğini eline almış durumda, dolayısıyla yeni PS’i bu nesil talep ediyor.

 2. Mehmet Şen dedi ki:

  Ps sahipleri artık 30lu40lı yaşlarda ve geçmişe özlem duyuyorlar…ve ps3 ile arayı çok uzattınız 8-9 yıl sonra geldi ps4

 3. Aladdin Keykubat dedi ki:

  Kendi adıma konuşacak olursam ps4 almamın sebebi 7 yıl boyunca oyunları kasmadan oynayabilecek olmam. Aynı parayı bir pc’ye verecek olsam 2-3 yıl sonra çıkan oyunlar kasmaya başlar, virüs girer, format atmam gerekir, driver kur, update’leri indir, çerezleri sil, harddiski birleştir ve dahası. Kısacası 1 dakika içerisinde ben oyunumu açıp oynayabiliyor olmam lazım. Bu yüzden playstation tercihim. Neden xbox değil sorusunun cevabını aşağıda bir arkadaş çok güzel yanıtlamış.

 4. jacky dedi ki:

  biz xbox nedir bilmeyiz diyen kullanıcı fazla dar görüşe sahip, sadece türkiye’yi düşünerek 10 milyonu yorumlamak deli saçması.
  ek olarak ps sahipleri 30lu 40lı yaşlarda da değil ben daha 20 yaşındayım ve aslanlar gibi ps’m duruyor odamda baş köşemde.

  bence konsol satışlarındaki bu akılalmaz patlamanın ana nedeni(gerçi başkan bile şaşkın durumdayken benim ne haddime yorum yapmak ama kim takar.), insanlar oyun oynarken veya eğlence aracı ararken durmadan orası çıktı burası kasıyor yükseltelim derdi istemiyor. aladdin’in dediği gibi uzun süreli, verimli, kullanışlı ve sağlam cihazlar istiyor.
  bir o kadar da ekonomik halde, gidip 1.500 liralık bir bilgisayar alınca hangi en üst seviye oyunu optimum özelliklerinde oynayabilirsin? hiçbirinde…
  son olarak türkiye’de oyunların fiyatı avrupa ve amerikaya göre pahalı ancak artık internetten alma gibi bir kolaylık var ve psn de bulunuyor.

 5. Ozan Tunca dedi ki:

  Türkiyede dahi azımsanmayacak bir xbox kitlesi var. Şahsen hem Xbox 360 hem de PS3 sahibi bir insan olarak playstationlı kadar xboxlı tanıdığım var. Olay biraz da Xbox One’ın başarısızlığıyla alakalı diye düşünüyorum. ekledikleri inanılmaz gereksiz kısıtlamalar piyasayı iyi takip eden kitleyi soğuttu. Tabi bu kitle aynı zamanda özellikle ilk defa konsol alanların fikir aldığı kitle olunca olay tepe taklak gitti. Tabii Sony’nin CEO’su bizden iyi bilir ama benim de görüşüm bu yönde. Şahsen bugün yeni konsol alsam PS4 alma ihtimalim yüksek.

 6. haloville dedi ki:

  Satışlar bu reklam yüzünden iyi gidiyor.

  http://www.youtube.com/watch?v=9hUUsqhetX4