reklamı kapat

POPÜLER

Sony neden PS4’te çapraz platform desteğine sıcak bakmıyor?

Oyuncular yıllardır çapraz platform oyunların yaygınlaşmasını istiyor. Fakat istenen bu özellik bir türlü üretici tarafında karşılık bulamıyor. Şu anda Xbox ve PC arasında veya PS4 ile PC arasında oynanan oyunlar mevcut. Fakat konu Xbox One ve PS4 olduğunda Sony bir türlü istenen izni vermiyor. Yapılan açıklamaya göre Sony’nin uzun vadede böyle bir duruma izin vermesi olası görünmüyor. 

Hatırlarsanız son yılların popüler oyunu Rocket League piyasaya sürüldüğünde PS4 ve Xbox One arasında çapraz platform desteği gündeme gelmişti. Oyunun yapımcı firması Psyonix, yaptığı açıklamada kendilerinin böyle bir özelliğe sıcak baktığını fakat Sony’den gelen açıklamanın beklenmesi gerektiğini söylemişti. Sonrasında Sony’den ses çıkmayınca umutlar da suya düşmüştü. Şimdi yine benzer bir durumda Sony eğlenceye bir kez daha dahil olmadı.

E3 fuarında heyecan verici duyurulara imza atan Microsoft, Minecraft’a çapraz platfom desteği getireceğini duyurarak oyunun hayranlarını sevindirmişti. Fakat Sony’nin neden çapraz platform desteği sunmadığı merak konusu oldu. Sony’nin pazarlama sorumlusu Jim Ryan, bu desteği sunmamalarının nedeninin “sorumluluk” olduğunu dile getirdi. Kullanıcılarına karşı sorumluluklarının olduğunu ifade eden Ryan, PlayStation platformunu tercih eden kullanıcılarla bir anlaşma içinde olduklarını ve onların PlayStation evreninde  en iyi deneyimi yaşamaları için Sony’nin süreci kontrol altında tutması gerektiğini belirtiyor.