reklamı kapat

POPÜLER

Irix
Irix
Irix
Irix
Irix
Irix

Canon, Nikon ve Pentax makinelerle uyumlu ultra geniş açılı lens

TH Swiss, Irix adını verdiği ultra geniş açılı lensini tanıttı. Fotoğraf tutkunlarının beğenisine sunulan lens, 15 mm odak uzaklığına ve f/2.4 – f/22 diyafram aralığına sahip. Profesyonel fotoğrafçılara yönelik geliştirilen lens, 11 gruplu, 15 elementli lens tasarımıyla birlikte geliyor.

Gövdesi darbelere karşı dayanıklı olması için magnezyum ve alüminyum malzemelerinden üretilen (Blackstone modelinde) Irix 15 mm’lik lens, Canon EF, Nikon F, Pentax K tam kare sensörlü fotoğraf makineleriyle uyumlu şekilde çalışıyor. Görüş alanı 110 derece olan lenste odak kilidi özelliği de bulunuyor. Odak kilidi otomatik pozlamayı ve otomatik netlemeyi kilitlemek için kullanılıyor. 50 megapiksellik sensörler için optimize edilen lens, neme ve toza karşı da dayanıklı. Lensin Blackstone ve Firefly adı verilen iki farklı versiyonu bulunuyor.

Magnezyum ve alüminyum gövdeli Blackstone’un Canon makineler için geliştirilen modeli 685 gram, Nikon makineler için geliştirilen modeli ise 653 gram ağırlığında. Blackstone modeline kıyasla daha hafif olan Firefly’ın Canon makineler için geliştirilen versiyonu 608 gram ağırlığında, Nikon makineler için geliştirilen versiyonu ise 581 gram ağırlığında. Satış fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi henüz resmi olarak açıklanmasa da Irix lensin ilkbahar aylarında satışa sunulması bekleniyor.