reklamı kapat

POPÜLER

Canon, yolunu gözlediğimiz aynasızı EOS M’yi tanıttı

Canon‘un uzun zamandır merakla beklenen değiştirilebilir lensli aynasız makinesi nihayet gün yüzüne çıktı. EOS M adını taşıyan yeni makine, teknik özelliklerinin birçoğunu, yakın zaman önce duyurulan DSLR’lardan 650D (T4i) ile paylaşıyor. 18 megapiksellik APS-C boyutlu CMOS sensöre sahip olan makinede Canon’un DIGIC 5 görüntü işlemcisi kullanılıyor. Aynasız olduğu için makinede optik vizör zaten yok ancak Canon elektronik vizör kullanmayı da tercih etmemiş. Çekim yaparken, arka yüzde yer alan 3 inçlik ekranı kullanıyorsunuz. Bu ekran, ilk kez 650D’de kullanılan ikinci nesil dokunmatik ekranın aynısı. EOS M’nin gövdesi bir kompakt makine büyüklüğünde olduğu için üzerinde pek fazla tuş yok, bu noktada dokunmatik ekran hayat kurtarıyor.
Canon EOS M
Makine aynı zamanda 650D’nin hibrit otomatik odaklama özelliğini de destekliyor. EOS M’nin en ilgi çeken özelliklerinden biri olan sensör tabanlı bu otomatik oodaklama sistemi, sürekli odaklama yapabilmek için faz ve kontrast tanımayı aynı anda kullanıyor. Özellikle video kaydında bu özellik kendini belli ediyor. Ancak makine aynasız olduğu için, otomatik odaklamada tüm yük sensörün üzerinde ve bu nedenle fotoğraf çekimlerinde bir DSLR’daki otomatik odaklama hızına erişmek pek mümkün değil.
Canon EOS M
Canon EOS M, yeni tanıtılan, daha küçük yapıdaki EOS-M lens yuvasına sahip. Bu yuvayla uyumlu iki lens var. Bir tanesi makineyle birlikte gelen EF-M 22mm F/2 STM lens bir diğeri ise 300 dolar karşılığında satın alabileceğiniz 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM lens. Kit lens, 22 mm olması sayesinde birçok lensten çok daha geniş bir açıyı fotoğraflayabiliyor. Diyafram değerinin 2.0 olması sayesinde de çok daha fazla ışık alıyor, yani gece çekimlerinde çok daha az gren vadediyor. Ayrıca her iki lens de STM teknolojili. Açılımı Stepping Motor olan bu teknoloji, Canon’un özellikle video kaydı için geliştirdiği bir teknoloji. Bu teknolojiye sahip lensler, çok çok daha sessiz otomatik odaklama yapabiliyor, bu da özellikle sessiz sahnelerin video kaydı esnasında oluşan lens odaklama sesini ortadan kaldırıyor. Canon DSLR tutkunlarını da unutmamış. Mevcut EF lenslerinizi kullanmak için 200 dolar karşılığında özel bir adaptör satın alabiliyorsunuz.
Canon EOS M
Yeni aynasızın hassasiyet değeri standart olarak 12800 ISO’ya kadar çıkabiliyor. Bu yüksek değer sayesinde, biraz greni göze alarak karanlık sahnelerde başarılı çekimler yapılabiliyor. Makine aynı zamanda sabit odaklama ve pozlama değeriyle saniyede 4,3 kare seri fotoğraf çekebiliyor. 24,25 ve 30 kare değeriyle 1920×1080 piksel video kaydı yapabilen EOS M üzerinde stereo mikrofon yer alıyor. Ancak daha kaliteli bir ses kaydı yapmak için harici bir mikrofon takabileceğiniz mikrofon girişini kullanabiliyorsunuz. Kasa üzerinde kulaklık girişine yer verilmemiş, ancak bunca özellik arasında onun yokluğu pek de göze batmıyor.
Canon EOS M
Gelelim fiyat ve piyasaya çıkış tarihine ilişkin bilgilere. Canon, DSLR ayarında özelliklerle donattığı EOS M’yi, 22mm’lik kit lensiyle birlikte 800 dolar fiyatla satışa sunacak. Ekim ayında piyasada olacak makinenin siyah, beyaz ve kırmızı renk seçenekleri bulunuyor. Makinenin flaşı olmamasının sizi üzebileceğini düşünüyorsanız, 150 dolara yeni tanıtılan Speedlite 90EX flaşı satın alabilirsiniz. Veya flaş kızağı yuvası sayesinde istediğiniz DSLR flaşını kullanabilirsiniz. Genel olarak bakıldığında, Canon en ciddi rakibi Nikon’a kıyasla çok daha üstün bir aynasız makineyle piyasaya giriş yapmış görünüyor. EOS M’nin, giriş seviyesi bir DSLR’ın ağırlığını kendilerine yük etmek istemeyen kullanıcıların ve ikinci bir makine arayan ileri seviye DSLR meraklılarının tercih edeceği öngörülüyor.
Canon EOS M
Canon EOS M
Canon EOS M