reklamı kapat

POPÜLER

Check-up yapan akıllı telefon kapağı: Wello


Son zamanlarda sağlık kontrolüne yardımcı sayısız aktivite bilekliği piyasaya sunulmuş olsa da, bu cihazların birinci amacı aktivite takibi. Önümüzdeki aylarda 35 ülkede satışa sunulması planlanan Wello ise esas olarak sağlık durumunu takip etmek isteyen kullanıcılara yönelik bir ürün.

Akıllı telefon kapağı şeklinde tasarlanan ve hem Android hem de iOS desteği bulunan Wello’nun üzerinde yerleşik sensörler yer alıyor. Kan basıncı, EKG, kalp ritmi, kandaki oksijen seviyesi, vücut sıcaklığı ve akciğer fonksiyonunu klinik doğrulukta ölçebilen Wello, topladığı verileri Bluetooth bağlantısı üzerinden akıllı telefona gönderiyor. Kullanıcı, özel Wello uygulaması üzerinden bu verileri görüntüleyip paylaşabiliyor.
wello2
Üstelik Wello kapak, Bluetooth özelliği bulunan tüm giyilebilir cihazlarla entegre olabiliyor, bunlara Fitbit ve Jawbone da dahil. Üreticilerin açıklamasına göre Wello kapak kullanımı çok kolay olacak şekilde tasarlanmış, böylece örneğin yaşı ileri olan kişiler de bu cihazı kafaları karışmadan kullanabiliyor. Dahası kolay taşınması ve düşük maliyeti sayesinde Wello teknolojisinin az gelişmiş ülkelerdeki sağlık hizmetlerine büyük bir katkısı olabileceği düşünülüyor.

Advertisement

199 dolara satışa sunulacak olan Wello’nun üreticileri cihazın beynini oluşturan mekanizmanın yakın gelecekte kapaktan kapağa aktarılma özelliğine kavuşacağını da belirtiyor. Böylece telefonunuzu her değiştirdiğinizde yeni bir kapak almanıza gerek kalmayacak. Şu anda ABD, Kanada, Çin, Hong Kong, Singapur, Hindistan ve Avrupa’da ön siparişe açılmış olan Wello’nun öncelikle İngiltere ve Avrupa’da satışa çıkması bekleniyor.