reklamı kapat

POPÜLER

Chery

Chery, dünyanın en aerodinamik otomobilini ürettiğini iddia ediyor

Çin merkezli en büyük otomobil üreticilerinden olan ve Türkiye’de de uzun zamandır bulunan Chery, dünyanın en aerodinamik otomobilini ürettiğini iddia ediyor.

Chery tarafından hazırlanan bu yukarıdaki galeride görebileceğiniz araç, elektrikli bir altyapı üzerine kuruluyor ve şimdilik konsept aşamasında yer alıyor. Şirket mühendisleri tarafından yapılan açıklamaya göre aracın çoğu kişinin hoşuna gitmeyecek yüksek verimlilik odaklı tasarımı, denizdeki en hidrodinamik ve güçlü balıklardan birisi olarak geçen tuna balığından ilham alınarak hazırlanmış. Şirket aracın tasarımında rekor sürtünme katsayısına (Cd) ulaşmak için büyük yapay zeka temelli simülasyondan yardım almış. Bu tasarım çalışmaları sonrasında Chery, hazırlanan konseptin ağustos ayında resmi testler sırasında 0.168 Cd’lik bir rüzgar direnci seviyesine ulaştığını iddia ediyor. Firmanın bu tasarıma sahip bir elektrikli aracı yakın zaman içerisinde satışa sunması ise beklenmiyor. Bu tarz araçlar genelde ses getirmek ve diğer ticari olarak üretilecek elektrikli araçlara fayda sağlamak için geliştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chery, geçtiğimiz ay içerisinde ortaya çıkan haberlere göre birçok rakibi gibi Türkiye’de üretim planlayan firmalar arasında. HaberTürk’te yer alan habere göre dev otomobil üreticisi, Türkiye’de üretim için ilgili bakanlıklarla görüşmeye başlamış durumda. Chery International Başkanı Zhang Guibing verdiği röportaj kapsamında, Bizim yapacağımız fabrika yatırımı çok büyük olacak. Bunun için fizibilite çalışmaları yapıyoruz ve bu zaman alan bir çalışma.

Ticaret Bakanlığı ile irtibat halindeyiz. Bir Ar-Ge merkezi ile başlayıp daha sonrasında fabrika yatırımı yapmayı değerlendiriyoruz. Fabrika yatırımında sadece Türkiye’nin satış rakamlarına bakmıyoruz. Türkiye’den ihracat yapabileceğimiz çevre ülkelerin de satış rakamlarına bakıyoruz. Türkiye’ye yatırım yapmamız için ihracat ve iç pazar dahil 150-200 bin adet bandını yakalamamız gerekiyor.” açıklamasında bulunmuş.

Guibing ayrıca “Türkiye otomotivde çok büyük bir pazar. Bizim için çok önemli bir ülke. Chery’nin Avrupa hamlesinde bir köprü. Bunun yanında bir otomobil üretmek için tüm alt yapıya sahip. Yedek parçadan teknolojisine kadar tüm üretimi gerçekleştirebileceğiniz bir ülke. Türkiye’ye yatırım yapmayı kesinlikle değerlendiriyoruz. Şu an için kesinleşmiş bir durum yok. Araştırmalarımız devam ediyor” demiş.

Chery haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER