reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW, menzili artıran “Gen 6” bataryalarının üretimine başladı

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından olan elektrikli araçlara büyük önem veren BMW, “Gen 6” bataryalarının üretime başladı.

Alman otomobil devi BMW, Almanya’daki bir fabrikasında “Gen 6” olarak geçen yeni bataryalarının / batarya hücrelerinin deneme üretimine başladı. Bu bataryalar aktarıldığı kadarıyla 2025 yılında satışa çıkacak Neue Klasse temelli elektrikli araçlarda kullanılacak. Peki Gen 6 tam olarak ne getirecek? Yeni altyapı BMW’nin mevcut hücrelerine göre yüzde 20 daha fazla enerji yoğunluğu, buna bağlı olarak yüzde 30’a kadar daha fazla menzil ve yüzde 60 daha düşük üretim kaynaklı karbon emisyonu ile ciddi şekilde fark yaratacak. Genel olarak daha yüksek nikel içeriğine, katot tarafında daha düşük kobalt içeriğine ve anot tarafında mevcut hücrelere göre daha yüksek silikon içeriğine sahip olduğu söylenen Gen 6 bataryalar ile beraber Neue Klasse sınıfı gelecek BMW elektrikli otomobiller, 800 km’ye kadar menzile rahatlıkla ulaşabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada elektrikli otomobil pazarının temelini gelecekte katı hal pili sistemleri oluşturacak. Bu alanda BMW de aktif olarak çalışıyor. Günümüzde birçok elektrikli otomobil modeli oldukça iyi menzil değerleri sunuyor. Ancak bu bir başlangıç ve katı hal pilleri ile çok daha fazlası yolda bulunuyor. Gelecekte lityum-iyon pillerin yerini alacak bu piller üzerinde çok uzun zamandır BMW, Ford, QuantumScape, Solid Power ve Samsung gibi isimler aktif olarak çalışıyor.

Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu yeni nesil pil teknolojisi, daha uzun süre kullanım süresi sağlıyor ve zorlu şartlara da çok daha dayanıklı. Alanda devrim yaratması beklenen katı hal pilleri, lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla 800 km gibi menzilleri standart hale getiriyor.

Bu konuda adım atan firmaların başında BMW geliyor. Teknoloji üzerinde uzun zaman çalışan Solid Power firması, kısa süre önce BMW ile olan ortaklıklarını bir adım ileriye taşıma kararı aldı. Solid Power’ın katı hal pili konusundaki araştırma / geliştirme, hücre tasarımı ve üretim uygulamalarının lisansını alan BMW, kendi prototip pil hücrelerini üretmek için şirketin pilot üretim hattını Almanya’daki kendi tesisinde kullanmayı amaçlıyor. İki üretici aynı zamanda geleceğe yönelik ortak ARGE çalışmaları yapacaklarını da açıklıyor.

Ancak bu ortaklığın meyveleri çok geç toplanacak. Yapılan açıklamaya göre Solid Power katı hal pil örnekleri BMW’ye 2023 içerisinde gelecek, bu konuda gösterim yapılacak prototip araç 2025 yılında yollara çıkarılacak, kat hal piline sahip ilk seri üretim BMW elektrikli araç ise 2030 yılında yollara çıkarılacak. Firmanın Solid Power haricinde bir firma ile katı hal adımı atması beklenmiyor, bu bağlamda 2030 yılı gerçekten çok uzak gözüküyor.

BMW, Solid Power ve katı hal pili hamleleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER