reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome LOG Tasarım

Chrome içindeki Google Lens temelli görsel arama altyapısı daha güzel hale geliyor

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olmayı sürdüren Chrome içindeki Google Lens temelli görsel arama altyapısı daha güzel hale geliyor.

Google Chrome içindeki “Google Lens” ile seçim yaparak görsel arama altyapısının arayüzü için önümüzdeki dönemde bir güncelleme yapılacak. Test görüntülerini hemen aşağıda görebileceğiniz bu Chrome’daki “Circle to Search” sistemi, yakında daha görsel, renkli ya da animasyonlu bir şekilde çalışır hale gelecek. “Circle to Search” bu aralar gündemde düşmüyor. Kaçıranlar için Samsung Galaxy S24 ailesi gelişmiş bir “Galaxy AI” adı verilen yapay zekâ ya da üretken yapay zekâ altyapısı ile geliyor ve bu altyapının bir parçası olarak Google tarafından geliştirilen “Circle to Search” sistemi de devreye alınıyor. Bu altyapı eğer daha önce görmediyseniz görsel arama tarafına odaklanıyor, kişilerin fotoğraflar / görseller üzerinde çember ya da rastgele bir çizim yaparak arama yapmasına imkan tanıyor.

Bu sayede açılan bir fotoğrafın istenilen bölümünde hızlıca arama yapılabiliyor, örneğin fotoğraftaki bir çanta ya da kıyafet kolaylıkla bulunabiliyor ya da bir aracın veya tarihi yapının detayları öğrenilebiliyor. Spesifik olarak Android telefonlara odaklanan bu altyapı, yazıları da algılayabiliyor ve seçilen obje üstünden sorulan ekstra sorulara da üretken yapay zeka ile cevap verebiliyor. “Circle to Search” ile büyük beğeni toplayan Google, özelliği Galaxy S24 serisi yanında kendi geliştirdiği Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’da da sunuyor.

Bu özelliği dün ise Google lens ve iOS gelişmesi gündeme getirdi. Aktarıldığı kadarıyla Lens’in dahil olduğu iOS için Google uygulaması, artık ekran görüntüsü alıp analiz için Google Lens’e gönderecek bir kestirme sunuyor. Bu sayede kolaylıkla görsel analizi yapılabiliyor, süreçte buradaki kestirme kullanılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle