reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Chrome yüklü dizüstü bilgisayarların pil ömrü daha kısa

İnternet ve tarayıcı dendiği vakit aklımıza gelen ilk isim şüphesiz Google Chrome. Hatta yeni bir bilgisayar aldığımız vakit, kurduğumuz programların başında geliyor. Ancak bu denli geniş kitlelerce tercih edilmesi dahi onu kusursuz kılmıyor. Üstelik son zamanlarda “yeniden keşfedilen” sorun, Chrome kullanıcılarının başını ağrıtacak cinsten.

Advertisement

Forbes dergisi yazarı Ian Morris’e göre; Chrome kullanılan dizüstü bilgisayarların şarjı, diğer bilgisayarlara oranla yüzde 25 daha çabuk bitiyor. Morris bu sorunu ilk olarak 2010 yılında fark etmiş olsa da Google konuyla ilgili henüz net bir adım atmış değil. Google’ın bu umursamaz tavrına sinirlenen Morris, konuyu yeniden gündeme taşıma kararı aldı.

Forbes yazarı, ısrarında haksız sayılmaz. Zira Chrome, Windows yüklü dizüstü bilgisayarlarda çalıştırıldığı vakit, “sistem saatinin vuruş oranı” en yüksek seviyesine ulaşıyor ve o noktada kilitli kalıyor. Yani Chrome arka plana atılıp aktif olarak kullanılmasa dahi, sistem Chrome’un herhangi bir işleme ihtiyaç duyup duymadığını saniyede bin kez kontrol ediyor. Explorer ve Firefox gibi diğer tarayıcılarda ise bu rakam yalnızca 60 civarlarında.

Google Morris’e kulak verip bu soruna ne zaman eğilir, gerçekten merak konusu. Bu süreçte Chrome kullanırken bilgisayarları şarjda takılı tutmakta fayda var.