reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en güvenli işletim sistemi tehlikede

Kriptocuların en çok güvendiği işletim sistemi Tails, görünüşe bakılırsa büyük tehlike altında. CIA üyesi ve bilgisayar uzmanı Edward Snowden’ın da kullandığı işletim sistemi, geçtiğimiz günlerde büyük bir güvenlik açığıyla karşılaştı. Güvenlik şirketi Exodus da Tails’in saldırılara açık olduğunu onaylamış durumda.

Güvenlik açığını gidermek için Tails geliştiricileriyle ortak çalışan Exodus, birkaç hafta içinde detaylı bir rapor sunacaklarını açıkladı. Şirket kurucularından Aaron Portnoy, “Şu an için konu hakkında detay vermem doğru olmaz. Zira kimsenin bu açığı suistimal etmesini istemeyiz.” şeklinde konuştu. Güvenlik açığı konusunda Tails’a ücretsiz destek verdiklerini belirten Portnoy, hiçbir işletim sistemine yüzde yüz güvenmenin doğru olmayacağını söyledi.

Açığı giderip Tails’i bu durumdan kurtarmak aylar sürecek bir işlem. Üstelik bu süreçte meydana gelecek yazılım saldırılarını da düşünecek olursak, bahsi geçen rapora ulaşmamız için epey bir zaman beklemek gerekiyor. Öte yandan bilgisayar uzmanlarının en çok güvendiği işletim sisteminin bile bu hale gelmesi oldukça düşündürücü.