reklamı kapat

POPÜLER

Çinli NIO insansı robot

Çinli NIO da otomobil üretiminde insansı robot kullanmayı test ediyor [Video]

Çin merkezli büyük otomobil üreticilerinden NIO da otomobil üretiminde insansı robot kullanmayı test ediyor.

Bunun için yine Çin merkezli robot firması UBTECH ROBOTICS ile ortak bir pilot programa başlayan NIO, süreçte spesifik olarak Walker S isimli bir insansı robotu kullanıyor ve bu robotun otomobil üretim hatlarında neler yapabileceğini aktif olarak test ediyor. Walker S şu an pilot deneme kapsamında farların, kapı kilitlerinin ve emniyet kemerlerinin kalite kontrollerini gerçekleştiriyor. Ayrıca otomobil logosu takma görevini de üstlenebilen robot, elbette henüz gerçek çalışanların yerini alacak seviyede değil ancak gelecek için önemli bir ön gösterim daha oluyor. Bu konuda başka firmalar da adımlar atıyor. Örneğin yakında ABD’deki bir BMW fabrikasında da yardımcı insansı robotlar görev yapmaya başlayacak. Alanın nispeten yeni isimlerinden Figure, geçtiğimiz ay önemli bir adım atarak ilk ticari anlaşmasını imzaladı ve bu bağlamda geliştirdiği ilk insansı robotunu (Figure 01 adında) ABD Güney Carolina’daki BMW üretim tesisine götüreceğini duyurdu. Fabrikada şimdilik bahsi geçen robottan kaç tane kullanılacağı bilinmiyor, robotun fabrikada ne yapacağı da henüz tam olarak açıklanmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Figure, TechCrunch’a yaptığı açıklamada ilk aşamada beş farklı göreve odaklanacaklarını aktarıyor, bu robotun fabrikadaki çalışanların yerini alma gibi bir amacı ise bulunmuyor. Figure ve BMW bu tarz bir teknolojinin gerçek üretim sürecindeki performansını görmek istiyor, bundan her iki tarafın da önemli bilgiler toplaması bekleniyor.

Otomobil üretim sürecinde rakipleri gibi sabit robotlardan uzun yıllardır yardım alan ve insansı tarafta da geride kalmak istemeyen Almanya merkezli dev otomobil üreticisi, yeni altyapı ile otomasyon sürecini daha “dinamik” hale getirmeyi amaçlıyor yani değişen şartlara daha uyumlu çözümler hedefliyor. İnsan benzeri hareket kabiliyetine sahip robotlar özel yapay zeka sistemleri ve görsel algılama yetenekleriyle klasik robotlardan farklı olarak değişen şartlara daha rahat şekilde uyum sağlayabiliyor.

İnsansı robot gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli