reklamı kapat

POPÜLER

Citroen’in merakla beklenen SUV’u Aircross için asfalta çıkma zamanı

Citroen, Volkswagen Tiguan’a zor günler yaşatmak için fazlasıyla iddialı.

Citroen, 2015 yılında tanıtımını gerçekleştirdiği Aircross konseptiyle yeni bir SUV modelinin ilk sinyallerini vermişti. Örtülerinden kurtulduğu ilk günden itibaren kullanıcılar tarafından ilgi gören ve ne zaman çıkacağı merak edilen modelle ilgili somut adımlar bu yıl içerisinde hayata geçecek gibi gözüküyor. Öncelikle Citroen’in tanıtım etkinliğinde Aircross için açıkladığı teknik değerleri hatırlayalım.

citroenaircross6
Ebat bakımından C4 Cactus‘ten daha büyük bir yapıya sahip olan konsept 4.580 mm uzunluk, 2.100 mm genişlik ve 1.800 mm yükseklik değerleriyle gerek görüntü gerekse ebatlarıyla bir SUV modeline daha yakın bir çizgiye sahip olarak karşımıza çıkmıştı. Citroen, konseptin hibrit teknolojisine sahip olduğunu ve elektrikli motoru ile 95, 1.6 litrelik benzinli motoru ile 218 beygir güç üretebileceğini açıklamıştı. Elektrikli motoru standart güç kaynaklarından yaklaşık üç buçuk saatte şarj edilebilen Aircross’un 0’dan 100’e 4.5 saniye gibi etkileyici bir değerde erişebiliyor.

Aircross’un özelliklerinin ardından gelelim modelin proje aşamasıyla ilgili yeni bilgileri. Çin’in önemli haber kaynaklarından CarNewsChina‘da yer alan haberde, Citroen’in 2017 yılı içerisinde ilk olarak Çin pazarına özel olarak modeli sunmaya hazırlandığı ifade edildi. İsminin C5 Aircross olması beklenen modelin Peugeot 3008‘de de kullanılan EMP platformunun ikinci jenerasyonu üzerine şekilleneceği ifade ediliyor. Modelde ilk aşamada 203 beygir güç ve 280 Nm tork üreten 2.0 litrelik turbo besleme benzinli motorun yer alması bekleniyor. Konuyla ilgili henüz Citroen cephesinden resmi bir onaylama gelmezken Aircross’un Çin’in ardından Avrupa pazarına sunulması, farklı ürünler sunma parolasıyla yola çıkan Citroen’de hareketli günlerin yaşanacağını gösteriyor.