reklamı kapat

POPÜLER

Creative ZiiO 7”

Müzik odaklı ürünleriyle dünyanın en popüler markalarından biri olan Creative, uzun yıllar boyunca taşınabilir eğlence sistemleri üretimini yeni tablet akımı ile birlikte sürdürüyor. Müzik dinlemek veya film izlemek için yanımızda taşıyacağımız bir cihazın ekstra özellikler de sunması gerektiği görüşünü savunan firma, mobil işletim sistemlerinin gelişmesiyle kendini çok daha pratik bir platforma adapte etmiş görünüyor. Apple iPad ile yeniden en popüler trend haline gelen tablet bilgisayar seçenekleri hızla artarken bir alternatif de Creative’den geldi. ZiiO adı verilen tablet 7 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Beyaz plastik dış kaplamaya sahip olan ürünün çerçevesi rakiplerine oranla daha geniş. Boyutları ve inceliğiyle oldukça küçük ve kullanışlı olan ZiiO, Android işletim sistemiyle çalışıyor. Cihazın ekranı ne yazık ki dirençsel dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Parmakla kontrol ederken çoğu zaman sadece temas yeterli olmuyor. Bu sebepledir ki cihazla birlikte bir de stylus kalem veriliyor. Kalem için ZiiO üzerinde herhangi bir yuva tasarlanmamış. Android işletim sistemi için gerekli olan kontrol tuşları klasik bir şekilde ekran altına yerleştirilmiş. Dokunmatik olarak tasarlanan bu tuşların kullanımı gayet rahat. Creative ZiiO’nun sol yan yüzünde microSD kart yuvası bulunuyor. Üst kısımda mini USB, HDMI, kulaklık bağlantıları, mikrofon ve güç düğmesi bulunuyor. Ses kontrol tuşları sağ yana, şarj bağlantısı ise alt kısma konumlandırılmış. Cihaz üzerine dikkati çeken diğer bir bileşen ise kamera. Ekranın hemen üzerine yerleştirilen kamera ile görüntülü görüşme yapma imkanına sahipsiniz.

ANDROID VE EĞLENCE
Söz konusu marka Creative olunca, üretilen cihaz gelişmiş bir tablet dahi olsa odaklandığı nokta eğlence oluyor. Son güncelleme ile Android işletim sitemiyle çalışan ZiiO, böylece yeni özelliklere de kavuşmuş oluyor. Klasik Android arayüzünü uygulamalara kısayollar ile kişiselleştiren Creative, bu anlamda özgün ve farklı bir arayüz sunmuyor. Ana ekran üç adet boş sayfadan oluşuyor. İsterseniz bu boş sayfaları widget uygulamaları ve kısayollar ile kendiniz düzenleyebiliyorsunuz. Yazının başında da belirttiğimiz gibi Creative ZiiO tableti müzik, video ve internet odaklı bir ürün. Her biri Zii ile başlayan birçok özel uygulama ile birlikte yüklü gelen tablet, Wi-Fi bağlantısı üzerinden internete erişebiliyor. ZiiMusic, ZiiVideo ve ZiiPhoto bu uygulamalara örnek gösterilebilir. Kullanımı kolay ve kafa karıştırmıyor fakat en azından arayüzü özelleştirilebilirdi. Cihazın ses çıkışı gerçekten çok kaliteli. Rakiplerinden farklı olarak stereo hoparlörlere sahip. Yazılımsal ses geliştirmeleriyle birlikte cihazı herhangi bir ses sistemine bağlamadan da müzik dinlemenin keyfine varabiliyorsunuz. Sesi kablosuz olarak aktarabilmek için ZiiO, Bluetooth bağlantısı sunuyor. Özel stereo ses aktarım işlemi sayesinde müziği kablosuz olarak kaliteli bir şekilde dinleyebiliyorsunuz. Fakat Bluetooth bağlantısı ile sesin sıkıştırılarak gönderildiğini unutmayın. Creative tarafından geliştirilen X-Fi yazılımsal ses geliştirmelerini destekleyen ZiiO, ses genişletme ve çevresel ses anlamında oldukça başarılı. Özellikle kulaklık ile kullanırken bu özelliklerin etkisi çok daha iyi hissediliyor.

HER YERDE VİDEO
Müziğin yanı sıra ZiiO ile yüksek kaliteli videoları da izleyebiliyorsunuz. 720p çözünürlüğünde HD videoları ister cihazın ekranında, isterseniz de HDMI bağlantısı sayesinde TV’nizde izleyebiliyorsunuz. Bunların haricinde galeri, internet tarayıcı gibi diğer tüm uygulamalar da Android 2.1 standardını yansıtıyor. Dahili olarak 8/16 GB hafıza seçeneği sunan Creative ZiiO, 32 GB’a kadar microSD kart destekliyor. Ön yüzdeki VGA kamera ile görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. Gelelim Android işletim sistemli cihazlar için en önemli noktaya. Biliyorsunuz Android Market Türkiye’de hizmet vermiyor. Bu sebeple markalar kullanıcılara uygulama sunmak için farklı çözümlere başvuruyorlar. Creative de diğer bazı markalar gibi kendi uygulama dükkanını oluşturmayı tercih edenlerden. ZiiO Space adı verilen market uygulamasını kullanarak yeni uygulama ve oyunlara ulaşmak mümkün. App Store ve diğer zengin marketlerle kıyaslanacak seviyede olmasa da, popüler internet servislerinden medya şirketlerine, oyunlardan araçlara kadar ihtiyacınızı karşılayacak onlarca uygulama mevcut. Creative ZiiO’nun ufak boyutları, gelişmiş ses özellikleri ve nispeten ucuz fiyatıyla dokunmatik ekranlı tabletlerin dünyasına adım atmak için yeterli seviyede olduğunu düşünüyoruz.

DOKUNMATİK EKRAN
Creative ZiiO 7”
Dirençse dokunmatik ekranı 480×800 piksel çözünürlük sunuyor

ANDROID
Creative ZiiO 7”
Android işletim sistemi üzerinde Creative uygulamalarıyla yüklü geliyor

KAMERA
Creative ZiiO 7”
Cihazda görüntülü görüşme için ön kamera mevcut

X-Fi
Creative ZiiO 7”
Creative’in geliştirdiği X-Fi ses teknolojilerini destekliyor

WI-FI
Creative ZiiO 7”
Wi-Fi bağlantısıyla her an her yerde internete erişebiliyor

HDMI
Creative ZiiO 7”
Standart HDMI bağlantısı ile HD TV’lere kolayca bağlanabiliyor

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-3YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Küçük boyutlar, Creative ses geliştirmeleri ve kamera.

EKSİLER
Ekran hassasiyeti düşük, GPS yok

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Android 2.1

Ekran
• 480×800 piksel dirençsel dokunmatik LCD

Hafıza
• 8/16 GB dahili
• 32 GB’a kadar microSD kart

Kamera
• VGA ön kamera

Multimedya Desteği
• MP3, AAC, DivX
• XviD, FLAC
• OGG, WMV9
• WMA9, MP4

Navigasyon
• Yok

Bağlantılar
• USB 2.0
• Bluetooth
• Wi-Fi 802.11b/g

Boyutlar
• 207.4 x 133 x 13.7 mm

Ağırlık
• 415 gram