reklamı kapat

POPÜLER

Da Vinci’nin USB belleği: Crypteks [Video]

Veri güvenliği sizin veya şirketiniz için önemliyse ve yazılımsal çözümlere güvenmiyorsanız güçlendirilmiş alüminyum yapısı ve özel kilit sistemiyle Crypteks‘in yeni USB belleği tam aradığınız şey. Birbirinin içine geçen iki parçadan oluşan bellek, güvenliği daha da artırmak için üzerinde İngiliz alfabesinin 26 harfinin olduğu 5 adet halkayla şifrelenebiliyor. Şayet bu da sizin için yeterli değilse 256-bit’lik AES şifreleme de güvenlik için ikinci katmanı oluşturuyor.
Crypteks USB
Crypteks belleğin verileri saklayan, USB girişinin olduğu parçası, diğer parçasının içine geçiyor. İki parçayı birbirine kilitlemek için harfli halkalar kullanılıyor. Her halkayı istediğiniz harfe getiriyorsunuz ve bu sayede 14.348.907 kombinasyon seçeneğinden biriyle USB belleği şifreliyorsunuz. USB belleği diğer parçanını içinden çıkarmak için halkaların doğru konumlara getirilip şifrenin çözülmesi şart. Parçaları kilitleyen halkaları çıkardığınızda şifreye yeniden belirleyebiliyorsunuz. Fiziksel güvenliğin yanında bellekler 256-bit AES şifreleme özelliğiyle de verileri koruyor.
Crypteks USB
Parmak izi tutmayan ve toz geçirmeyen belleğin 4, 8 ve 16 GB’lık versiyonları bulunuyor. Boyutları 7,8 santime 2,7 santim olan bellek USB 2.0 destekli ve saniyede 24 MB okuma, 10 MB yazma yapabiliyor. Şu an için 8 GB bellek 130, 16 GB bellek ise 160 dolardan sipariş alıyor.