reklamı kapat

POPÜLER

Dalış ve golf takibi yapabilen EKG destekli akıllı saat; Huawei Watch GT 3 Pro incelemesi

Huawei Watch GT 3 Pro

HUAWEI WATCH GT 3 PRO SAĞLIK YETENEKLERİ

Huawei Watch GT 3 Pro tasarımda gösterdiği başarıyı sağlık yeteneklerine de taşıyor. Sağlıkla ilgili özelliklerine dikkate aldığımızda piyasadaki en gelişmiş akıllı saat olan Huawei Watch GT 3 Pro, bir akıllı saatte beklenen özelliklerden çok daha fazlasını sunuyor. Tüm gün kalp ritmi takibi yapabilen saat aynı zamanda kandaki oksijen basıncını da tüm gün ölçebiliyor.

Kandaki oksijen seviyesinin yüzde 95-100 arasında olması normal, yüzde 90’ın altındaki oksijen seviyesi düşük olarak kabul ediliyor. Böyle bir durumda kullanıcıların doktora başvurması öneriliyor. Huawei daha önceden Apple Watch’larda denediğimiz EKG özelliğini de bu modelle birlikte Türkiye’de aktif hale getiriyor. EKG çekimi için akıllı saatte yer alan EKG uygulamasını açmalı ve ardından saatin yan tarafında yer alan tuşa parmağınızla 30 saniye boyunca dokunmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından EKG çekimi gerçekleşiyor.

Akıllı saatt EKG ile birlikte damar sertliğiyle ilgili bilgi de paylaşabiliyor. Henüz Türkiye’de bu özellik aktif olmasa da önümüzdeki günlerde gelecek yazılım güncellemesiyle bu özelliğin de Türkiye’de aktif hale gelmesini bekliyoruz. Watch GT 3 Pro’nun sağlık yeteneklerine bakıldığında akıllı saat vücut sıcaklığını da ölçebiliyor. Stres ve uyku takibi özelliklerine de sahip olan akıllı saat sağlık konusunda sunduğu gelişmiş özelliklerle bizden tam not aldı.

Huawei Watch 3 Pro ile hayatımıza giren AppGallery mağazası Watch GT 3 Pro’da da yer alıyor. Saatte uygulama mağazası da yer aldığı için çeşitli uygulamalar akıllı saate yüklenebiliyor. Uygulama mağazası çok yeni olduğu için uygulama sayısı şu an için az olsa da önümüzdeki aylarda çok daha fazla uygulamayı göreceğimizi düşünüyoruz. HarmonyOS ile birlikte kullanıma sunulan Petal Haritalar akıllı saatte de kullanılabiliyor.

Yeni model daha önceki modellerden farklı olarak hem dalış hem de golf takibi yapabiliyor. Saat, suya dayanıklılık için IP68 ve 5 ATM (50 metre) derecelendirmesi ile birlikte geliyor. 200 su basıncı döngüsüne dayanıklı olan saat, 30 metreye kadar serbest dalışları destekliyor.  Saat; hız, derinlik ve dalış süresi dahil olmak üzere dalış verilerini gerçek zamanlı olarak gösterebiliyor. Bu sayede akıllı saati hem denizde hem de havuzda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Akıllı saatte yeni özelliklerden birisi de golf takibi özelliği. Saat, vuruş hızı, vuruş temposu, geri dönüş süresi ve düşüş süresi gibi profesyonel vuruş verilerini kaydedebiliyor. Akıllı saatte sunulan sağlıkla ilgili özellikleri çok başarılı bulduğumuzu belirtmek istiyoruz.