reklamı kapat

POPÜLER

Dead Rising 2


İlk Dead Rising değişik bir oyundu. Zordu, gerçek zamanlıydı ve çok tuhaf bir kayıt sistemine sahipti. İlginç senaryosu ve eğlenceli oynanışıyla kendine has bir hayran kitlesi edinmişti. Oyun devasa bir alışveriş merkezinde geçiyordu ve etrafta görebileceğiniz nesnelerin neredeyse tümünü bir şekilde kullanmanıza izin veriyordu. Yani bir trafik kukası gördüğünüzde onu bir zombinin kafasına geçirebiliyor ve ardından aynı zombiyi bir golf sopasıyla pataklayabiliyordunuz. Fakat oyunun en ilginç yönü bir oyunda sadece bir kez kayıt almanıza izin vermesiydi, yani bir kayıt dosyasını bir kez kullandıktan sonra, ikincisinde oyunu en baştan oynamak durumunda kalıyordunuz. Evet, zor oyundu ilk Dead Rising. Oyunun ikincisinde alıştığımız gibi bir kayıt sistemi olsa da ilkinin sevilen noktaları aynen korunmuş.

ZOMBİLERLE DANS
Bu kez eski bir Motocross şampiyonu olan Chuck Greene ile zombi partisine katılıyoruz. Bu kez küçük bir kasabanın alışveriş merkezinde değil, Fortune şehrinde yakalanıyoruz zombi kalabalığına. Fortune şehri direkt olarak Las Vegas’tan modellenmiş bir şehir ve haliyle içinde alışveriş merkezleri kadar kumarhaneler ve diğer ilginç mekanları barındırıyor. Oyun Terror is Reality adlı bir TV şovuyla açılıyor. Eski Motocross şampiyonu Chuck yine motor üzerinde ama bir farkla. Bu kez iki yanına testere takılmış motoruyla, “Kim daha fazla zombi kesecek?” oyunu içinde. Evet, oyunun inceden sistem eleştirisi yapmayı ihmal etmeyen ilginç bir yapısı da var. Eğer oyunun açılışındaki bu mini-oyunda galip gelirseniz oyuna cebinizde parayla başlıyorsunuz ki emin olun dünyanın sonu gelmiş bile olsa paraya ihtiyacınız olacak. Chuck’ın en büyük amacı yanındaki küçük kızı Katey’i bu cehennemin içinden çıkarmak. Ama maalesef küçük kız ısırılmış durumda. Bu nedenle belli periyotlarda kızcağıza ilaç taşımak zorundasınız. Ve evet, etrafta yağmacılar olduğu sürece yanınızda para olmak durumunda. Etrafta her zaman ilaç bulamıyorsunuz. Oyunun en çok dikkat çeken yeniliği oynanışında değil aslına bakarsanız. İlk oyunda aynı anda 800 zombi görünüyordu, bu kez aynı anda tam 7000 zombinin ortasında kalabiliyorsunuz. Peki, bu zaten zor olan oyunu daha da zorlaştırmış mı? Bir bakıma evet ama bu kez oyunun alanları da daha geniş; en azından kaçacak alanlar yaratabiliyorsunuz kendinize. Yine etrafta ne bulduysanız zombileri pataklamak için kullanabiliyorsunuz. Etrafta bulduğunuz yiyecek ve içecekleri sağlığınızı yenilemek için tüketebiliyorsunuz ancak bu kez bazı içecekleri karıştırıp geçici olarak belli güçler kazanabiliyorsunuz. Örneğin ben meyve kokteyli yaparak Chuck’ın daha hızlı koşabilmesini sağlamıştım. Bir diğer yenilikse oyunu kendi silahlarınızı yapmanıza izin veriyor olması. Ancak öncelikle kombo kartlarını bulmak zorundasınız. Bu kartlar etrafa dağılmış şekilde, boss savaşlarından sonra ya da kendi silahlarınızı yapabileceğiniz tamir atölyelerinde bulunabiliyor. Örneğin, bir beyzbol sopası ve bir kutu çivi mi buldunuz? Bingo. Ama elbette ki her silahın bir dayanma süresi olduğunu unutmamak gerek. Bir süre kullandıktan sonra silahınız dağılacaktır ama tabii ki bir tamir atölyesi buldukça yenisini yapabileceksiniz. Siz Chuck’a seviye atlattıkça, o da daha güçlü silahlar yapabiliyor olacak. Oyunda bir karakter geliştirme sistemi de bulunuyor. Siz savaştıkça ve görevleri yaptıkça Chuck daha hızlı koşan, vurduğunu deviren, attığını vuran ve kolay kolay yere indirilemeyen bir karakter haline gelecek.

ARCADE HAVASI
Oyunda genel anlamda bir arcade havası var. Karakter geliştirme sisteminden, dövüşlere kadar oyunun hemen hemen tüm ayrıntılarına karikatür bir hava sinmiş durumda. Tamam, oyun gerçekçi ancak bahsettiğim şey sağlığınızı yenilemek için portakal suyu içmek gibi durumlarla ilişkili. Fakat oyun fevkalade marjinal sahneler içeriyor. Dead Rising 2’de en çok dikkatimi çeken konu bu oldu. Bütünüyle arcade geleneklerine göre yapılmış olan böylesi bir oyunda değme korku filmlerine taş çıkaracak kadar uçlarda karakterlere rastlıyorsunuz. Ve emin olun oyundaki yaşayan insanlar zombilerden çok daha korkunç olabiliyorlar. Yani medeniyetin sonunda insanların ne hallere gelebileceği konusunda lafını budaktan sakınmamış senaristler.

ZOMBİ KAFASI
Yazının başında bahsettiğimiz Terror is Reality oyununu ana menüden seçip online olarak oynayabiliyorsunuz. Burada kazandığınız parayı oyun içinde harcama şansınız bulunuyor. Etrafta yeterince silah ya da sağlık malzemesi bulamadığınız zaman Fortune şehrinin içindeki yağmacıların açtıkları dükkanlara gidebiliyorsunuz. Burada aradığınız hemen her şey bulunuyor. Açıkçası bu ilk oyunun üzerine anlamlı bir eklenti olmuş zira oyun zaman zaman gerçekten zorlaşabiliyor. Özellikle oyunun gerçek zamanlı akması ve zamanında bir yerlere yetişemediğiniz zaman ana senaryonun tamamen kapanması işleri daha da zorlaştırıyor. Yani bir göreve gitmeden önce toparlanma şansınız olmayabiliyor.

AMA HERKESE GÖRE DEĞİL
Dead Rising 2 bir şekilde gönüllerimizde yer etmeyi başardı. Oyun kaliteli ve sıkı bir aksiyon oyunu ancak kesinlikle herkese göre değil. Eğer mümkünse satın almadan önce mutlaka bir demosunu deneyin. Çünkü tamamen kendine has dinamikleri olan ilginç bir oyun olmuş Dead Rising 2. Sürükleyici bir senaryosu, gayet ilginç karakterleri, sıkı bir aksiyonu ve sizi ekran başına bağlayacak ayrıntıları bulunuyor. Ama daha önce de söylediğimiz gibi, kesinlikle herkese göre değil.

Dead Rising 2
Chuck’ın bu cehennemdeki en büyük güç kaynağı her şeyden çok sevdiği küçük kızı Katey. Fakat onu kurtarmak pek de kolay değil, bir şekilde her 12 saatte bir Zombrex almak zorunda. Yoksa…

Dead Rising 2
Terörün gerçek olduğunu görün. Terror is Reality son derece eğlenceli bir mini-oyun. Ana menüden multiplayer olarak da oynayabileceğiniz Terror is Reality hem para, hem de deneyim kazandırıyor.

Dead Rising 2
Oyunda ciddi anlamda yetişkin öğeleri bulunuyor. Sakın oyunun arcade havasına aldanıp çocuğunuza oynatayım demeyin. Dead Rising 2 ciddi ciddi bir yetişkin oyunu ve kesinlikle öyle kalması gerekiyor.

Dead Rising 2
Her ne olursa olsun, binlerce zombinin arasına girmek gibisi yok. Özellikle bir elektrikli testere kapıp yaşayan ölülerin arasına girmenin verdiği tadı pek az oyun verebilir. Evet, Dead Rising 2 oldukça kanlı bir oyun.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-3YILDIZ-

YAPIMCI
• CAPCOM

DAĞITICI
• CAPCOM

PLATFORM
• PS3, XBOX 360, PC