reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Devlet görevlileri için Çin’de Tesla araç yasağı geldi; ama neden?

Elektrikli otomobil pazarının en önemli firması Tesla, bu sefer Çin merkezli bir haberle gündemde yer alıyor. Devlet özelinde firmaya bir yasak geldi.

Tesla imzalı araçlar üzerinde birçok kamera sistemi yer alıyor ve bu araçlar gelişmiş bilgisayar sistemleriyle detaylı konum takibi / kaydı yapabiliyor. İşte bunlar Çin hükümetinin hoşuna gitmemiş durumda. Bu yüzden de devlet görevlileri ile askeri personeliniş için / işe gidip gelirken” bu araçlardan kullanılması resmi bir kararla yasaklandı. Özellikle askeri tesisler özelinde oluşan ciddi gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle atılan bu adım, elbette Tesla için devasa bir sorun yaratmayacak. Çin’de otomobil üreten devasa bir fabrikası olan elektrikli otomobil pazarının dev ismi, dünyanın en kalabalık ülkesinde binlerce araç satmaya devam edecek. Bu yasağın kesinlikle normal halka uygulanması beklenmiyor.

Tesla, 2020’yi genel olarak nasıl geçirmişti?

Tesla, 2020 dördüncü çeyrekte toplam 180.570 araç teslim etti. Bu rakam ile beraber firmanın 2020 toplamı ise 499.550 seviyesinde kaldı. Konulan 500 bin teslimat hedefini çok az da olsa kaçıran ancak yine de büyük bir başarıya imza atan firma, artık üretim konusunda eskiye nazaran çok daha iyi durumda yer alıyor. 2020 toplamındaki üretimin ise 509.737 seviyesinde olduğu aktarılıyor. Tesla artık ABD yanında Çin’de de üretim yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı zamanda Tesla’nın Almanya fabrikası da şu an aktif olarak inşa ediliyor. Almanya’daki fabrika ile Avrupa pazarındaki teslimat rakamlarını ve satışlarını ciddi oranda yükseltecek Tesla, otomobil pazarının geleceğinde yer alıyor ve tüm sektörü tek başına değiştiriyor. Firmanın değeri de şu an asırlık birçok rakibinin üstünde yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde karşımıza çıkan en şirin elektrikli