reklamı kapat

POPÜLER

Direksiyonuyla sanal oyun deneyimi sunan son yılların en fantastik konsepti: Chery Tiggo Sport Coupe

Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept Chery’ye yepyeni standartların kapılarını aralayabilir.

Bu zamana kadar gerek elektrikli gerek içten yanmalı motor teknolojisine sahip olacak çok sayıda konsept otomobille karşılaştık. Detroit Otomobil Fuarı’yla başlayan 2017’nin konsept otomobilleri furyasında devam etmekte olan Şanghay Otomobil Fuarı yeni üyelere sahne oluyor. 1997 yılında üretim hayatına başlayan Çin merkezli bir üretici olan Chery‘nin günümüze kadar piyasaya sunduğu modellerle belirli bir standartın üzerine çıkamadığı bir gerçek. Lakin markanın Şanghay’da tanıttığı SUV konsepti Tiggo Sport Coupe önümüzdeki birkaç yılda marka üzerine olan algının değişmesine vesile olacak gibi gözüküyor. Ayrıca direksiyonunda oyun oynayabileceğiniz bir araba da kulağa hiç fena gelmiyor.


Dikkat çekmek adına ana akım yerine farklı bir şey ortaya koymak zorunda olduğunun farkında olan marka yetkilileri bu farklılığı yaratmak adına gerçekten ilginç bir yöntem düşünmüş. Diğer üreticiler gibi otonom sürüş teknolojisine son birkaç yılda ciddi yatırım yapan Chery kontrolün arabada olduğu zamanlarda kullanıcılara Fun to Drive özelliğini sunmaya karar vermiş. Otonom sürüş teknolojisinin yanı sıra kullanıcıların kendilerinin de kullanabileceği bir otomobil olacak olan konseptte sanal oyun teknolojisi kullanılıyor. Direksiyon üzerinden kontrol edilebilen bu yapıda sürücü araç otonom sürüş modunda seyrederken direksiyon üzerinden sanal oyunu deneyimleme şansına sahip oluyor. Biraz fantastik değil mi?


Bu özelliğinin yanı sıra konsepti genel olarak değerlendirdiğimizde dış kısımda coupe formunu destekleyen sportif bir yapının olduğunu belirtmek lazım. Halihazırda sunulan Tiggo modeliyle uzaktan yakından alakası olmayan tasarımda LED gündüz farları far grubundan ızgaraya kadar taşarak marka logosunda birleşiyor. İçerisinde iki adet ekranın yer aldığım modelde bu ekranların büyüklük değerlerinin yüksek tutulması da ayrı bir ilgiyi hak ediyor. Ağırlıkla genç kullanıcılara yönelik olduğunu gördüğümüz konsepti üretime hazır hale getirmek için oldukça istekli olan Chery bunu 2020 yılı öncesinde yapmayı planlıyor. Elbette bunun Volkswagen’in atılım yapacağı yıl olan 2020’den önce olmasının tercih edilebilirlik açısından da önemi var. Chery’nin tasarım ve teknolojisine ne kadar sadık kalacağını önümüzdeki günler gösterecek lakin şu an karşımızda duran yapıya benzer bir ürün ortaya çıkarsa, rekabete önemli bir aktörün dahil olacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.