reklamı kapat

POPÜLER

Disney karakterleri bu teknolojiyle gerçeğe dönüşüyor [Video]

Bazen izlediğimiz bir animasyon filmindeki karakterlerin gerçekte var olmasını isteriz. Ancak karakterlerin üretilen oyuncakları maalesef genellikle gerçekten oldukça uzak ve yapay bir görünüme sahip oluyor. Disney‘in 3D yazıcı vasıtasıyla geliştirdiği karakterler ise üst düzey hareket kabiliyetleriyle animasyon filmlerdeki karakterlerin hayatımıza girmesine çok az kaldığını gösteriyor.

Devamlı olarak yeni teknolojiler üzerinde kafa yoran araştırma merkezi Disney Research’ün  Objet260 Connex isimli 3D yazıcısı ile geliştirdiği karakter davranış olarak animasyon karakterlerini andırıyor. Söylenenlere göre eğlence sektöründe, film ve dizilerde görülen karakterlerle fiziksel anlamda etkileşim kurmak için büyük bir talep bulunuyor. Disney’in geliştirdiği ve hareket kabiliyetine sahip bu robot, bahsi geçen talebi karşılayabilmek adına önemli bir adım olarak görülüyor.

disney
Aşırı gerçekçi görünenler yerine aslında daha uygun animasyonlar yapmak için uğraş veren ekip, karakterlerin zombi gibi görünmesini veya insansı davranışlar sergilemesini istemiyor. Bunun yerine animasyon filmlerinde insanlar neleri görüyorsa gerçek hayata da bunu birebir olarak yansıtmak istiyor. Çalışmalar henüz yeni olduğundan ötürü şu an için çok başarılı sonuçlar almak mümkün olmasa da robotların belirtilen animasyonla tam da aynı şekilde hareket etmesi gayet etkileyici. Teknolojinin ne zaman gerçek anlamda bir üründe kullanılacağı ise henüz bilinmezliğini koruyor.

YORUMLAR