reklamı kapat

POPÜLER

Disney önemli Star Wars spoiler’larını nasıl engelledi?

Heyecanla beklenen, geniş hayran kitlesine sahip filmlerle ilgili bilgileri gizli tutmak biraz zor. Dostu dosta düşüren, kardeşleri düşman yapan bu spoiler illetinden neredeyse tamamen alnı ak bir şekilde çıkan Disney‘in sırrı tabii ki planlı pazarlama.

Disney küçük bir spoiler krizi yaşasa da filmle ilgili ana detayları basından gizlemeyi başardı. Ancak bunun kolay olduğunu söylemek pek mümkün değil. Oldukça katı kurallar koyan firma Star Wars: The Force Awakens için verilen mücadeleyi de ortaya koyuyor.

Pazartesi medya için gerçekleştirilen özel gösterimde, gösterime gelecekler için keskin çizgilerle belirtilmiş kurallar bulunuyordu. Tüm telefonlar yasaklanmış ve tüm dijital cihazların evde kalması özellikle belirtilmişti. Katılımcıların sosyal medyada gösterimin yapılacağı yeri paylaşması da yasaktı. İncelemelerse tabii ki çarşamba gecesi saat 00:00’a kadar yayınlanamazdı. Tabii bunlar sadece basın için alınan önlemler.

Oyunculara imzalatılan sözleşme de en az basınınki kadar sertti. Yönetmen dahi tüm çalışanların, filmde gerçekleşen olaylarla ilgili bir şey söylemesi ve yorum yapması yasaktı. Bunun da ötesinde senaryo da özellikle koyu kırmızı kağıda basıldı. Böylelikle fotokopi çekilirse okunamaz halde çıkacaktı.

Disney, genellikle filmden iki ay önce çıkan bağlantılı kitapların sadık hayranlar için ciddi spoiler tehlikesi içerdiğinin oldukça farkında olacak ki Force Awakens’ın kitabının çıkışını 5 Ocak 2016 olarak belirledi. Aynı şekilde filmin müzikleri de filmin vizyona girişiyle beraber satışa sunulduğu için Disney müzik konusunda bile ne kadar titiz olduğunu gösterdi. Tabii parçaların isimleri de spoiler tehlikesi taşıyor olabilir.

Doğru ve planlı pazarlamasıyla hem hayranlara büyük saygı duyduğunu gösteren Disney hem de seriyi aslında ne kadar ciddiye aldığını da kanıtlamış oldu. Ancak artık film vizyona girdiğine göre Disney’in de gücünün ötesinde bir yayılımın başladığını unutmamak gerek. Facebook haber kaynağınızda sürprizler yaşamak istemiyorsanız bir an önce filmi sinemada izleyin deriz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Disney önemli Star Wars spoiler’larını nasıl engelledi?” için 4 cevap

 1. Berk dedi ki:

  Az önce çıktım filmden. yaşadığım hayal kırıklığını anlatamam. Bu senaryo yı yazanlar film stüdyosuna nasıl onaylatmış hadi onlar onayladı ya filmin yönetmeni bu filmi senaryoyı nasıl kabul edip çekmiş. JJ Abrahams Star Wars efsanesini bitiren adam olarak tarihe geçecektir. Film daha başında çok çoçukça bir yazı ile başlıyor ve saçmalıklar, ve filmin bir akıcı konusu bile yok. Bir uzay filmi izlemek isteyenler veya sadece meraktan gidecek olanlar gidecektir. Filme berbat bile diyemiyorum. Keşke ilk 6 Filmde bıraksalardı çekmeselerdi.

 2. Haki Mercimek dedi ki:

  Ya arkadaş git sen arka sokaklar falan izle ne bileyim türkler uzayda falan hadi olmadı dünyayı kurtaran adam vb. sen yeni filmleri izleme hatta amerikan endüstrisi filmleri hiç izleme izleme ki hayal kırıklığına uğrama uğramayınca yorumda yapma yapma ki filmi izleyen ya da izleyecek arkadaşlar senin o mesnetsiz düşüncelerine mağruz kalmasınlar…

 3. Berk dedi ki:

  Bebem sen suya bu derken ben star wars fimlerini 1977 de çıkan ilk filmden bu yana ilk günü sinema da izleyen birisiyim burdan yaşımı da anlarsın. bir daha kim olduğunu bilmediğin insan hakkında yorum yazma çok cahilce oluyor. Çünkü yukarda yazdığım yorumdan ne anlamışsın nede en ufak bir fikrin yok belli ki aşağıya türk usulü birşey yazma gereği hissedip yazmışsın. Film i de sinemaya gidip izlemediğin anlaşılıyor büyük ihtimalle internete düşsünde segredeyim diyenlerdensin. Sen sen ol izlemediğin film hakkında yorum yapanlara yorum yapma çoçuğum

 4. Ahmet Atila dedi ki:

  Berk’e katılıyorum açıkçası bende son filmi beğendiğimi söyleyemem. Sıkı bir Star Wars hayranlığım var ve açıkçası son bölüm beklentilerimi karşılamadı. Zira çok fazla reklamı yapıldı ve haliyle umutlar büyüktü. Filme fiyasko da diyemem ama bir başyapıt’da değil.Beğenmedim de diyemem çünkü beğendiğim yanlar da var. Gerçek mekanlar ve CGI elementler arasında güzel bir birleşim yaratılmış Savaş sahneleri boyunca karakterlerin uzun planlarında gerçek mekanda koşuşturmasını izlemek orjinal üçlünün cazibesini yeniden yakalattırıyor. Güç Uyanıyor ile yeni ve eski arasındaki köprü muazzam birbiçimde yaratılıyor. Artık bundan sonraki filmin görevi, bu köprüden geçerek Star Wars efsanesini hem hikaye içinde,hemde gerçek dünyada yeni jenarasyonlara aktarmak.
  Özet olarak berk biraz filmi yere vurmuş ve abartmış. Yani pişman olmazsınız. Film kesinlikle fiyasko değil.
  Bu arada ben de 18 yaşındayım. Siz yaşınızı öne sürerek büyük bir tecrübeye sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz ? Yaşını öne sürerek insanları ezmeye hakkın yok berk’ciğim. :))