reklamı kapat

POPÜLER

DJI’ın katlanabilir drone’u Mavic Pro ve tüm özellikleri [Video]

GoPro‘nun katlanabilir drone’u Karma‘yı tanıtmasının ardından tüm gözler DJI‘a çevrildi. Heyecanlı bekleyiş çok uzun sürmedi ve DJI, 4K çekim yapabilen katlanabilir drone’u Mavic Pro‘yu tanıttı.

Son bir yıldır tanıtılan drone modellerine bakıldığında ufalan boyutlar ve taşınabilirliğin ön plana çıktığı görülüyor. Yuneec‘in katlanabilir drone Typhoon H‘ı tanıtması ardından GoPro da Karma modeliyle sahneye çıktı. Bu iki model ardından en çok merak edilen DJI’ın güçlü rakiplerine vereceği cevap oldu. DJI sızıntıların ardından merakla beklenen katlanabilir drone’u Mavic Pro‘i duyurdu.

dji-mavic
DJI Mavic Pro, GoPro Karma ve Yuneec Tyhoon H modellerinde olduğu gibi kolay kullanımı ve taşınabilirliğiyle ön plana çıkıyor. Katlandığında DJI Mavic Pro’yu bir sırt çantasına sığdırmak mümkün. DJI Phantom modelleriyle karşılaştırıldığında DJI Mavic Pro, Phantom’ların neredeyse yarısı boyut ve ağırlığa sahip.

dji-mavic-remote
DJI Mavic Pro’nun kendi gibi kumandası da katlanabiliyor. DJI Mavic Pro tek başına kumandası ile uçurulabildiği gibi aynı zamanda kumandasına takılan bir akıllı telefon üzerinden de kontrol edilebiliyor. Yaklaşık 7 kilometrelik kontrol mesafesine sahip katlanabilir kumanda, üzerine takılı olan akıllı telefona 1080p video aktarımı da yapabiliyor. Akıllı telefona aktarımı yapılan videolar, yeni nesil Phantom modellerinde olduğu gibi canlı olarak Facebook Live, Periscope ve YouTube üzerinde paylaşılabiliyor.

dji-mavic-remote-phone
DJI Mavic Pro, diğer DJI modellerinde olmayan eşsiz bir özelliğe de sahip. Drone, istenirse kumandası olmadan sadece cep telefonu kullanılarak da kısa mesafelerde kontrol edilebiliyor. Bu sayede daha uygun fiyatla kumandasız bir DJI Mavic Pro sahibi olmak da mümkün.

dji-mavic-sensor
DJI Mavic Pro küçülen boyutu ve katlanabilir yapısına göre oldukça gelişmiş bir donanıma sahip. Phantom serisini eşsiz kılan birçok özelliğe DJI Mavic Pro’da da yer verilmiş. DJI Mavic Pro’nun önünde ve altında objelerle çarpışmayı engelleyen sensörler; otomatik inişe-kalkışa, obje takibine ve iç mekanlarda GPS bağlantısı olmaksızın dengeli bir uçuşa izin veren donanımlar var. Saatte 65 km hız yapabilen DJI Mavic Pro, tek bir şarjla 27 dakika havada kalabiliyor.

dji-mavic-camera
DJI Mavic Pro, Phantom 4 üzerinde kullanılan 4K video kayıt yeteneğine sahip kamera sensörüyle geliyor. Dahili kamera 4K çözünürlükte saniyede 30 kare, 1080p çözünürlükte ise saniyede 96 kare çekim yapabiliyor. 12 megapiksellik kamera aynı zamanda Adobe DNG RAW desteğine de sahip. Phantom 4’ten farklı olarak görüş açısı 94 dereceden 78 dereceye düşürülmüş. Otomatik odaklama özellikli kamera yaklaşık yarım metreden odaklama yapabiliyor. Ayrıca 90 derece dönebilme yeteneğiyle, portre modunda dikey selfie veya video çekilmesine de olanak sağlıyor.

dji-mavic-pro
GoPro Karma gibi Mavic Pro da 999 dolar yurt dışı satış fiyatına sahip. Ayrıca 749 dolar fiyatla kumandası olmadan DJI Mavic Pro’ya sahip olmak mümkün. DJI Mavic Pro şu an ön satışta; ekim ayı ortasından itibaren satın alınabilecek.

VİDEO