reklamı kapat

POPÜLER

otomobil fiyatları

Döviz kurunda önü alınamayan artışlarla birlikte otomobil fiyatlarında yeni zamlar kapıda

Aralık ayında çok ciddi zamların yansıtıldığı otomobil fiyatları, dövizdeki artışın sürmesi sebebiyle ikinci kez artış görecek.

Türk Lirası’nda yaşanan radikal değer kaybı kendisini tüketici için her alanda hissettirmeye devam ediyor. İç pazarın lokomotifi niteliği taşıyan otomobil dünyası ise döviz odaklı artışların en hızlı şekilde yansımasıyla tabloyu çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Kısa sürede yüzde 50’nin üzerinde yaşanan döviz artışıyla birlikte modele göre değişmekle birlikte 1 milyon TL’yi aşan zamlara sahne olan otomobiller gördük. Artık aynı ay içerisinde iki kez artışın yansıtıldığı listeler de bizleri şaşırtmıyor. Bu durum maalesef aralık ayın için de geçerli olacak. Ayın ilk günlerinde yansıtılan zamların ardından TL’deki değer kaybının hızlı bir şekilde devam etmesinden ötürü “Fiyatlarımız güncellenmektedir…” mesajını tekrar görmeye başladık.

Hyundai Türkiye fiyat listesini güncellemeye hazırlanıyor

Bu kapsamda radarımıza takılan ilk marka Hyundai oldu. Geride bıraktığımız gün listeleri açık olan Güney Koreli üretici, kısa süre önce aralık ayının başında zam yansıttığı listeyi revize etmek için tekrar askıya aldı. Aralık ayıyla birlikte 1 milyon TL’nin üzerinde iki modeli bulunan Hyundai’nin Türkiye’de ürettiği isimler de zamlardan kaçamıyor. Bayon’un geride bıraktığımız kasım ayında 217.900 TL olan başlangıç fiyatı aralık ayı listelerinde 331.868 TL’ye yükselmişti. 265.350 TL olan en pahalı Bayon versiyonu ise 450 bin TL sınırına dayanmıştı. Tekrar zamlanacak olan listeyle birlikte Bayon gibi pek çok modelin rekor tazeleyeceği bir tablo bizi bekliyor. Dolar’ın 17 TL’ye merdiven dayadığı güncel kurdaki yükselişe paralel olarak diğer markaların da listelerine ikinci kez zam yansıtması bekleniyor. Yeni yılla birlikte gelecek “2022 model” artışlarının da kapıda olduğunu hatırlatmakta fayda var.