reklamı kapat

POPÜLER

Sony a6000

DSLR’lara kafa tutan aynasız: Sony a6000

Son dönemde, adından söz ettirmeyi başaran birçok fotoğraf makinesi duyuran Sony, aynasız ailesini de elden geçiriyor. Geçtiğimiz ay tanıtılan a5000’in ardından Sony şimdi de a6000’le karşımızda. NEX’nin üzerinde konumlanan makine, ufak kardeşi a5000 gibi artık NEX adını taşımıyor.

Sony a6000, 24 mepgapiksel çözünürlüğünde APS-C boyutlu bir sensörle geliyor. Görüntü kalitesini ve ışık hassasiyetini artıran yeni nesil Exmor APS HD CMOS, birçok DSLR’dan çok daha yüksek performans vadediyor. Büyük sensör üzerindeki 179 faz denetleme, 25 da kontrast denetleme otomatik odaklama noktası bulunuyor. Bu noktaların sayısının artmış olması, makinenin çok daha hızlı otomatik odaklama yapabilmesi ve hareketli objeleri daha rahat ve net bir şekilde yakalayabilmesi anlamına geliyor. Sony a6000’in BIONZ X işlemcisi, görüntüleri hızlı bir şekilde işlemenin yanı sıra daha doğal renkler, daha zengin tonlar ve daha az kirlilik vadediyor.
Sony a6000
Sony a6000’in üzerinde 3 inç büyüklüğünde hareketli bir ekran ve 1,4 milyon noktalı bir OLED vizör bulunuyor. Xtra Fine olarak geçen 921 bin noktalı ekran 90 derece yukarı 45 derece aşağı eğilebiliyor. WhiteMagic teknolojisi sayesinde ekran doğrudan güneş ışığı altında dahi rahatlıkla görülebiliyor. Makinenin sol üst köşesine konumlandırılan elektronik vizör, 33 derece görüş açısı ve yüzde 100 kadraj veriyor. Vizör yalnızca gördüğünüzü değil, makine üzerinden yaptığınız ayar değişikliklerini, filtre ve efektleri de gösteriyor. Sony a6000, küçük boyutlarına rağmen DSLR’larla eş kontrol imkanı sunuyor. İki kontrol tekeri ve arka yüzdeki üçüncü teker ayar ve modlara hızlı erişime imkan veriyor. Gövde üzerinde Fn düğmesi haricinde 47 farklı işlev atanabilen yedi düğme daha bulunuyor.
Sony a6000
Yeni Sony a6000, yeni nesil bağlantı teknolojilerinden NFC’nin yanı sıra kablosuz Wi-Fi desteğine de sahip. Fotoğraf bağlantılarını hızlandıran bu bağlantılar, makinenin akıllı telefon ve tabletlerle de kontrol edilebilmesini sağlıyor. iOS ve Android’e özel PlayMemories Camera uygulamasıyla farklı mod ve efektler çekimlerde kullanılabiliyor. Uygulama, akıllı cihazları vizör ve deklanşör olarak da kullanmaya izin veriyor. micro-USB ve micro-HDMI bağlantılarına sahip makine 1080 mAh gücünde bir pille geliyor. Tam dolu pille ortalama 420 kare fotoğraf çekilebiliyor. Nisan ayı içinde yurt dışında piyasaya sürülecek a6000’in yalnızca gövde fiyatı 649 dolarken, 16-50 mm lensle birlikte satın almak isterseniz 799 dolar ödemeniz gerekiyor.
Sony a6000
Sony a6000