reklamı kapat

POPÜLER

Volvo EX30 Dünyada Yılın Otomobili

Dünyada Yılın Otomobili 2024 finalistleri belli oldu

Dünyada Yılın Otomobili 2024 finalistleri belli oldu. Listede çok güçlü modeller bir araya gelmiş durumda.

Dünyada Yılın Otomobili 2024 ödülü kapsamında seçilen 10 finalist tam olarak şöyle oldu: “BYD Seal, Ford Bronco, Hyundai Kona/Kona Electric, Hyundai Santa Fe, Kia EV9, Mazda CX-90, Subaru Crosstrek, Toyota Prius, VW ID.7 ve Volvo EX30.” Bu konuda bazı kategoriler de bulunuyor. Örneğin Dünyada Yılın Elektrikli Aracı ödülünde finalistler, “BMW i5, Kia EV9, Mercedes-Benz EQE SUV, VW ID.7 ve Volvo EX30″ modellerinden oluşuyor. Lüks otomobiller kategorisinde ise, “BMW 5-Serisi/i5, Lexus LM, Mercedes CLE, Mercedes E-Serisi ve Mercedes EQE SUV” listeleniyor. Performans tarafından finalistler, “BMW M2, BMW XM, Ferrari Purosangue, Hyundai Ioniq 5 N ve Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid” olurken, şehir aracı tarafında, “Abarth 500e, BYD Dolphin, Lexus LBX, Suzuki Fronx ve Volvo EX30” modelleri listeleniyor. Kazananlar 27 Mart’ta New York Otomobil Fuarı öncesinde açıklanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa’da Yılın Otomobili 2024 finalistleri ise buradaki resmi sitede açıklandığı kadarıyla BMW 5 Serisi, BYD Seal, Kia EV9, Peugeot E-3008/3008, Renault Scenic, Toyota C-HR ve Volvo EX30 olmuştu. Bu liste 22 ülkeyi temsil eden 59 gazeteciden oluşan jüri tarafından oluşturuldu, 28 modelin olduğu uzun listeden 7 farklı aday seçildi. Daha fazla test sürüşünün ve son bir oylama turunun ardından 2024 yılın otomobili belirlenecek ve kazanan araç 26 Şubat Pazartesi günü Cenevre Otomobil Fuarı’nda düzenlenecek bir törenle açıklanacak.

Burada en son dikkat çeken araçlardan birisi yukarıda görebileceğiniz Volvo EX30 olmuştu. XC40 ve C40’ın altında konumlanarak markanın en erişilebilir üyesi olan Volvo EX30, “Küçük boyuta sığan üstün elektrik performansı” mottosuyla dikkat çekiyordu. Volvo Türkiye’nin araç hakkında hazırladığı sayfa burada yer alıyor, resmi sayfada model için 480 km maksimum menzil, 100 km’de 15,7 Kwsa enerji tüketimi, DC hızlı şarj üzerinden yüzde 10 ile yüzde 80 arası 26 dakikada şarj gibi veriler paylaşılıyor.

Yurt dışı başlangıç fiyatı 35 bin dolar olan araç, iki farklı versiyon halinde sunuluyor. Tek motorlu versiyon daha yüksek menzile odaklanıyor, bir de 45 bin dolarlık çift motorlu performans versiyonu bulunuyor. İki versiyonu da Volvo’nun sahibi olan Çinli Geely’nin 400 volt SEA platformu üzerine kurulan araç, tek motorda 268 beygir güç, çift motorda ise 422 beygir güç ortaya koyuyor. Satıldığı yere göre 51 kWh ya da 69 kWh batarya kapasiteleriyle elde edilebilen model, çok ama çok sade bir kokpite sahip. Volvo EX30 Türkiye’de satışa sunulacaktı ancak yasal düzenlemeler nedeniyle satış daha sonra iptal edildi.

Dünyada Yılın Otomobili 2024 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli