reklamı kapat

POPÜLER

çita

Dünyanın en hızlıları karşı karşıya [Video]

Çitaların dünyanın en hızlı kara hayvanları olduğu hepimizin malumu. Peki saatte 120 km hızla koşabilen, 0-100 km/s hıza Ferrari Enzo, McLaren F1 ve Lamborghini Gallardo’dan daha hızlı ulaşan bu olağanüstü yaratıklar nasıl oluyor da günümüzün süper otomobillerinden bile çabuk hızlanabiliyor?

Ferrari, McLaren ve Lamborghini… Hepsi hız için yaratıldı ancak hiçbiri hız ve çevikliğin vücut bulmuş hali çitalar kadar kusursuz değil. Çitaları bu denli mükemmel kılan şeyler ise detaylarda gizli. Kürek kemiğinden göğüs kafesine, kuyruğundan ayaklarına kadar vücudundaki her bir detay, çitaları dünyanın en hızlısı yapan önemli unsurlar.

Çitanın 55-60 kg arasında değişen ağırlığı sayesinde kaslarına fazla yük binmiyor. Ufak boyutlu kafası, kuyruğa doğru düz devam eden göğüs kafesi ve ince bacakları havayla teması minimuma indirerek sürtünmeyi azaltıyor. Maksimum hızına ulaştığında, bu aerodinamik yapısı uzun süre hızını korumasına yardımcı oluyor. Çita yön değiştirdiğinde dahi bu hızı koruyabiliyor. Nitekim çitayı farklı kılan maksimum hızı değil, çabuk hızlanması. Bir çita 0’dan 100 saatte kilometre hıza sadece 3 saniyede ulaşabiliyor.

Çita o kadar çabuk hareket ediyor ki ayakları yere bastığından daha çok havada kalıyor. Üstelik esnek omurga yapısı, kusursuz dengesini sağlayan kaslı kuyruğu ve diğer kedigillere nazaran daha düz ve daha sert yapılı “patileri”, hızlanmayı artıran ince ayrıntılar. Sonuç olarak bu mükemmel yaratığa hayran olmak için fazlasıyla sebep var.

VİDEO