reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en küçük akıllı bisiklet sistemi: Cobi [Video]

Eğer oldukça gelişmiş özelliklere sahip akıllı bisikletlere ilginiz varsa ve yüksek fiyatlı donanımlardan yakınanlardansanız, Cobi adlı bu küçük cihaz tam da aradığınız şey olabilir.

Tamamen akıllı telefondaki uygulamasıyla bağlantılı olarak çalışan bu cihaz, bisikletin gidonuna takılan ve telefonun yerleşmesini sağlayan bir aparattan ve sürüş esnasında rahat bir kontrol sağlamak amacıyla geliştirilen kumandadan oluşuyor. Söz konusu cihazın önünde ise yolu aydınlatmayı sağlayan çember şeklinde LED far yer alıyor. Cihazın tüm aksesuarları kablosuz olarak birbirleriyle bağlantı kuruyor.

cobi
Uygulaması üzerinden gidilen yolların görüntülenebildiği Cobi‘nin haritası topluluk tarafından geliştirilebiliyor. Örneğin bisiklet yolları, kafeler vb. mekanları bisikletçiler kendileri işaretleyebiliyor. Ayrıca uygulama ile müzik dinlenebiliyor, fitness takibi yapılabiliyor ve bisikletin hızına göz atılabiliyor. Tüm bunları kumanda ile yapmak mümkün oluyor ve ekrana dokunmaya gerek kalmıyor.

Cobi geliştirilebilir yapısıyla da ön plana çıkıyor. İstendiği takdirde sisteme fren lambası ve sinyal ışıkları da dahil edilebiliyor. Cobi’de yer alan hız ölçer sayesinde bisiklet yavaşladığında otomatik olarak fren lambası yanıyor ve arkadaki araçlara uyarı veriyor. Ayrıca yine kumanda aracılığıyla sinyal verilebiliyor.

cobi3
Hırsızlara karşı da koruma sağlayan cihazın alarmı istendiği zaman uygulama üzerinden kurulabiliyor. Alarm aktif durumdayken bisiklet hareket ettirilmek istendiğinde ise sesle uyarı veriliyor.

Kickstarter‘da istediği rakama ulaşmayı çoktan başaran Cobi’nin satın alma seçeneklerinin de birçoğu tükenmiş durumda. 2015’in haziran ayında kullanıcılara ulaştırılacağı belirtilen bu cihazı satın alabilmek için en az 145 dolarlık bağış yapmak gerekiyor. Cobi’nin henüz Türkiye’ye gönderiminin yapılmadığını da not düşelim.

VİDEO