reklamı kapat

POPÜLER

iPhone SE incelemesi

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2016 13:34

Ekran boyutu konusunda herkese hitap edecek olan cihazlar piyasaya sürmeyi hedefleyen Apple, iPhone SE‘yi küçük ekranlı cihazları sevenlerin beğenisine sunuyor. iPhone SE küçük gövdesine rağmen yüksek performansı ve gelişmiş kamera yetenekleriyle adından söz ettireceğe benziyor.

Bundan yıllar önce telefonlar çok büyük ve kaba bir yapıya sahipti. O dönemler daha küçük ve taşınabilir telefonların hayali kuruluyordu. Zamanla telefonlar küçüldü ve cebe girebilecek hale geldi. Dokunmatik ekranlı telefonlar ilk olarak piyasaya sürüldüğünde yine kolay taşınabilirlik açısından küçük boyutlara sahipti. Daha sonra akıllı telefonların güçlenmesiyle birlikte büyük ekranlı telefonlara olan ihtiyaç arttı. Sonrasında ise cihazların boyutları yeniden artmaya başladı ve “cep” telefonu kavramından yavaş yavaş uzaklaşıldı. Bulunduğumuz dönemde akıllı telefonlarda 5 inç ve üzeri ekranlar normal gelmeye başladı ve dolayısıyla da bu büyüklükteki akıllı telefonların sayısında büyük bir artış gerçekleşti. Her ne kadar firmalar küçük ekrana sahip cihazlar piyasaya sürse de genelde bu cihazlar amiral gemilerine rakip olamayacak kadar güçsüz cihazlardı. Bu da küçük ekranlı telefon kullanmak isteyenleri güçsüz cihazlar kullanmaya mecbur bırakıyordu. iPhone SE ise küçük ekranı yüksek performansla bir araya getirerek pazardaki önemli bir boşluğu dolduruyor.

iPhone 5 tanıtıldığında en çok öne çıkarılan özelliklerinden biri ekranı olmuştu. iPhone 5’in 4 inçlik ekranı tek elle ekranın her bölümüne yetişilebilecek şekilde tasarlanmıştı ve bu da kullanım kolaylığı sağlıyordu. Her zaman olduğu gibi S serisinde aynı tasarım anlayışına devam edildi ancak iPhone 6’dan sonra bambaşka ve daha büyük ekrana sahip modellere geçiş yapıldı. Ne var ki bu süreçte iPhone 5’in tasarımına ve ekranına alışan kullanıcıların önemli bir bölümü –neredeyse 300 milyon civarında cihazdan söz ediyoruz– küçük ekranlı modellerde kalmaya devam etti. iPhone 5s’in ardından iPhone 5c’yi piyasaya sürerek iPhone 5’in ipini çeken Apple, iPhone 5c ile istediği başarıyı yakalayamadı. Pazardaki küçük ekranlı telefonlar arasında üst seviye bir cihazın yokluğunu gören ve buna karşı olan talebi de göz önünde bulunduran Apple, iPhone SE ile birlikte uygun fiyatlı, kolay taşınabilir ve yüksek performanslı bir cihaz satın almak isteyenlere hitap ediyor.