reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en popüler ekran boyutu ve çözünürlüğü

Hangi işletim sisteminin pazar payı artmış, hangi marka daha çok telefon satmış, hangi çeyrekte kim ne kadar kar ya da zarar etmiş istatistiklerinden bıktıysanız bu kez daha ilginç ve rafine bir istatistik haberiyle karşı karşıyayız: Akıllı telefon dünyasında en çok kullanılan ekran çözünürlüğü ve boyutu.

DeviceAtlas isimli analiz firmasının ortaya koyduğu verilere göre dünyanın en popüler ekran boyutu 4,7 inç. Tahmin edebileceğiniz gibi bu oranın en büyük sorumlusu iPhone 6 ve iPhone 6s. Buna bağlı olarak en çok kullanılan ekran çözünürlük değeri de yine iPhone 6’larda yer alan 1334×750 piksel. iPhone dışında 4,7 inçlik Android cihazlar da olsa da 1334×750 piksel çözünürlük değerinin yalnızca iPhone 6 ve iPhone 6s’lerde kullanıldığını belirtelim. Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Avustralya, Hindistan, Japonya, Nijerya ve ABD esas alınarak yapılan oranlarda bu iki değer özellikle Amerika’da yüzde ellilere kadar ulaşıyor. Dünya ortalamasında da bu iki alanın birincisi yine Apple.

Orta ve üst seviye telefonlarda görmeye alışık olduğumuz 5 inç ekran boyutu ve 1920x1080p yani Full HD ekran çözünürlüğü ise hemen ikinci sırada yer alıyor. 5,5 inçlik phablet ekranlar da yavaş yavaş yükselişe geçerken Quad HD (2560×1440) ekran çözünürlüğünün kullanım oranları hala beklenen seviye değil.

YORUMLAR