reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk 18-400 mm lensiyle çekilmiş eşsiz kareler

Tamron, “dünyanın ilk ultra-telefoto hepsi bir arada zoom lens” etiketiyle f/3.5-6.3 apertür değerlerine ve 22.2x zoom yeteneğine sahip dünyanın ilk 18-400 mm lensini duyurdu.

Canon ve Nikon APS-C kameralarda çalışabilecek olan yeni lens şaşırtıcı bir şekilde oldukça hafif ve kompakt. 122 mm uzunluğuna sahip lensin ağırlığı 706 gram ve seyahate oldukça yatkın durumda.Bu kadar büyük bir zoom değerli elde edebilmek için Tamron neme dayanıklı ve 3 aşamalı eklemeye sahip yeni bir lens varili tasarımı geliştirdi. Şirket, geleneksel yaklaşımla karşılaştırıldığı zaman katmanların sayısının rahat çalışma ve zoom yaparken stabilizasyon sağlama konusunda kesinlik sağladığını söylüyor.

Lensteki AutoFocus (AF) sistemi Tamron’un HLD (High/Low torque modulated Drive) motorunu kullanıyor, bu da daha keskin ve sessiz bir fokuslamaya olanak sağlıyor. Lenste aynı zamanda Tamron’un Vibration Compansation (Titreşim Azaltma) teknolojisi de var, böylece kamera sarsıntısını 2.5 kata kadar imdirgeyebiliyor. Lense dahil edilen bir başka özellik olan Zoom Lock da zoom yaparken oluşabilecek kaymaların önüne geçmeye yardımcı oluyor.


Çalışma değerlerine bakıldığında tam anlamıyla çok amaçlı kullanım için üretildiği görülebilen lensin minimum fokus mesafesi 0.45cm, maksimum büyütme oranı ise 1:2:9. Haberin devamında yer alan galeride 18mm, 50mm, 100mm, 200mm, ve 400mm olarak çekilmiş örnek fotoğraflara göz atabilirsiniz.


Aşağıda, fotoğrafçı Billon Lim’in Tamron’un 18-400mm lensini kullanarak yakaladığı fotoğraflara göz atmayı da ihmal etmeyin. Sonuçlar oldukça etkileyici.

Tamron’un yeni lensi temmuz sonunda Amerika’da 649 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulacak.