reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk kablosuz harici diski Seagate GoFlex Satellite güncellendi

Seagate, bugün İstanbul’da gerçekleştirdiği bir etkinlikle kablosuz harici diski Seagate GoFlex Satellite’a gelen yazılım güncellemesini ve cihazın yakında satılmaya başlanacak Thunderbolt adaptörlerini anlattı. Dünyanın ilk kablosuz harici diski olma özelliğine sahip GoFlex Satellite, iOS ve Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefon ya da tabletlere kablosuz olarak bağlanıp içerik aktarabiliyor.

15 Mart’ta Seagate GoFlex Satellite’a gelen güncelleme, cihazın pil ömrünü ve harici sabit diske bağlanabilen cihazların sayısını belirliyor. 2011’de ilk tanıtıldığında 5 saatlik pil ömrü sunan GoFlex Satellite, iOS ya da Android’li cihazlara stream yoluyla içerik aktarıyordu. HD bir filmi aralıksız aktarmaya devam ettiği takdirde pili 5 saatte tükeniyordu. Güncelleme ile bu süre 7 saate yükseliyor. Artık GoFlex Satellite, söz gelimi HD bir filmi, akıllı telefon veya tabletinize, siz bir yandan izlemeye devam ederken depoluyor; ardından da standby moduna geçiyor. Bu da haliyle cihazın enerji tüketimini aşağı çekiyor. Film bitene kadar sürekli stream etmesine gerek kalmıyor. Yalnız bu senaryoda kullandığınız cihazın depolama alanı da kullanılıyor. Kullanıcı dilerse bu özelliği devre dışı bırakabiliyor.
Seagate GoFlex Satellite
Güncellemeyle gelen ikinci özellik ise aynı anda kablosuz olarak bağlanan cihaz sayısının 3’ten 8’e yükselmesi. Bu sekiz cihaz, aynı anda Seagate GoFlex Satellite’ın klasörleri arasında gezinebiliyor; birbirlerinin izlediği filmleri aynı anda görüntüleyebiliyor ya da diledikleri farklı bir içeriğe geçebiliyor. Hiçbir kullanıcı birbirinden etkilenmiyor. Paylaşıma katılan cihaz kategorilerinde de bir gelişme söz konusu; artık akıllı televizyon ve oyun konsolları da paylaşıma katılabiliyor. Seagate GoFlex Satellite, 500 GB kapasiteye sahip.
Seagate Thunderbolt adaptör
Seagate ayrıca iki farklı Thunderbolt adaptörünü de kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Önümüzdeki ay piyasaya çıkacak 2,5” ve 3,5” olmak üzere iki farklı adaptör geliştiren Seagate, yeni ve gelişen arayüzlere ve hızlı veri transferi teknolojilerine gelecekte de uyumlu olabileceğini gösteriyor. Yani, ilerde yeni arayüzler ve teknolojiler geldiğinde yeni bir harici sabit disk almanıza gerek kalmıyor; yalnızca adaptörü satın alarak her yeni bağlantı arayüzüne adapte olabilme şansınız oluyor.
Seagate Thunderbolt adaptör

İLGİLİ HABERLER