reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk şarkı sözü destekli hoparlörü [Video]

Söz konusu hoparlör olduğunda kullanıcıların pek çok farklı alternatifi bulunuyor. Yüksek kaliteli olanlardan taşınabilir olanlara, bir eşya görünümüne sahip olanlardan şık tasarımıyla öne çıkanlara kadar geniş bir yelpaze bulunuyor. Fakat bir Japon firması olan COTODAMA hoparlör katalogu içinde bir eksik bulmayı başardı. COTODAMA Lyric Speaker isimli yeni ürün bir yandan şarkı çalıyor öte yandan şarkının sözlerini takip etmeye olanak sağlıyor.

Müzik dinlerken en fazla merak edilen şeyler şarkının ismi veya sözleri oluyor. Kimi zaman söylenenleri net bir şekilde anlayamadığımızdan internette arama yapmamız bile gerekiyor. COTODAMA Lyric Speaker ise buna son vermeye hazırlanıyor. Bu hoparlör Japonya‘nın en büyük şarkı sözü sitesi PetitLyrics‘in sahibi olan Sync Power Corporation ile kurulan ortaklık yardımıyla çalışıyor. Cihazın şarkıyı algılamasının ardından tempo analiz ediliyor. Şarkı sözleri bu tarza ayak uyduracak şekilde animasyon formatına sokuluyor. Böylece sözlerin belirme biçimi şarkının ritmiyle uyumlu oluyor. Bu ilgi uyandıran hoparlöre özel bir de mobil uygulama bulunuyor. Böylece hoparlör Wi-Fi üzerinden çalışan uygulama sayesinde kontrol edilebiliyor. iOS tercih edenler Apple Music, Deezer, Google Play, SoundCloud, Youtube gibi farklı servisleri kullanabiliyor. Android kullanıcılarının tek alternatifi ise Spotify oluyor.

Kısa bir süre önce satışa çıkartılan COTODAMA Lyric Speaker’a sahip olabilmek için 4.500 doları gözden çıkartmak gerekiyor. Bu hoparlörün nasıl çalıştığını haberimizin girişindeki videoda görebilirsiniz.