reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk sürücüsüz hava taşıtı [Video]

09 Ocak 2016

Belki kısa süre içerisinde Jetgiller’de olduğu gibi herkesin kişisel hava taşıtına sahip olması mümkün değil ancak CES 2016’da Çinli drone firması EHang tarafından tanıtılan EHang 184, gelecekte kişisel hava taşıtlarının yoğun bir şekilde kullanılacağını gösteriyor.

Basitçe alıştığımız drone’ların dev bir versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz EHang 184, maksimum 100 kilogram ağırlığındaki bir insanı kısa mesafelere götürebiliyor. Kullanıcı araca bindikten sonra kokpitte yer alan tabletten gideceği yeri işaretliyor ve arkasına yaslanıyor. Sonrasında EHang 184 kendi kendine havalanıyor ve istenen yere iniş yapıyor. 4 ayrı kolu bulunan taşıtta toplam 6 adet pervane yer alıyor. Kapıları tıpkı Tesla Model X‘te olduğu gibi yukarı doğru açılan aracın ağırlığının ise 200 kilogram olduğu ifade ediliyor. 2 ile 4 saat arasında şarj olabilen hava aracı, bu güçle 23 dakika boyunca yol alabiliyor. Saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen araç, en hızlı hava taşıtlarından biri olmasa da kısa mesafede yolculuklar için yeterli hızı sunuyor.

Bir diğer yandan EHang 184’ün güvenliği konusunda kafalarda soru işareti oluşmuş durumda. Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi araçta herhangi bir kontrol sistemi bulunmuyor ve yalnızca tablette yer işaretlemesi yapılabiliyor. Bu da herhangi bir arıza yaşandığında veya tablet bağlantısı koptuğunda ne olacağı konusunda endişe veriyor. Ancak üretici firma EHang’in belirttiğine göre şirketin uçuş kontrol merkezi 7 gün 24 saat boyunca tüm uçuşları takip ediyor ve acil durumlarda müdehalede bulunabiliyor. Çinli üreticinin iddiasına bakılırsa bu araç helikopterden bile daha güvenli bir uçuş sunuyor. Ayrıca drone’un şimdiye kadar 100 adet başarılı uçuş gerçekleştirdiği de söylenenler arasında. Şimdilik test aşamasında olan EHang 184’ün ticari bir ürün olarak satılıp satılmayacağı henüz belli değil.

VİDEO

YORUMLAR