reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın lider uydu operatörlerinden SES, Türkiye’de

50 uyduluk filosuyla ve Astra uydularının kapasitesiyle dünya nüfusunun yüzde 99’una ulaşan SES, uydu sinyallerini internet sinyallerine dönüştüren SAT IP teknolojisini tanıtıyor. SAT IP, yani “Satellite to IP” uydu sinyallerini internet sinyallerine dönüştürüyor ve modem gibi görünen bir cihaz üzerinden kablosuz bir şekilde sinyalleri eve dağıtıyor. Yani uydu üzerinden HD yayınları sadece televizyondan değil, evdeki diğer cihazlardan da görüntüleme imkanı doğuyor.

SES, dünyanın en büyük izleyici kitlesine erişim sağlayan uydu operatörü. Kuzey Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Asya Pasifik gibi bölgelerde toplamda 6200 TV ve radyo kanalını taşıyorlar. Bu kanalların 1200’ü HD yayın yapıyor. Yani HD platformda dünya lideri olduklarını söyleyebiliriz. Şimdi ise tek kapsama alanı ile Türkiye için uydu yatırımları gerçekleştirme yoluna gidiyor. SES’in şu andaki yatırım programı, Türkiye’yi kapsaması hedeflenen ASTRA 5B de dahil büyük bir ticari filoyu kapsıyor. 2012 ile 2014 arasında 7 uydunun devreye girmesi planlanıyor. Yani yakın zamanda çok daha faza HD kanalımız olabilir. Başka bir deyişle SES’in amacı, Avrupa’da başarılı olan tek çanak antenle iki uydudan sinyal alama modelini Türkiye’de de devam ettirerek pazara ivme kazandırmak.
SAT IP
Halihazırda Türkiye’yi de kapsama alanında bulunduran Astra 1G uydusu ile hizmet veren SES, önümüzdeki bir yıl içinde fırlatılacak olan yeni Astra 5B uydusu sayesinde Avrupa’dan Türkmenistan’a kadar tüm hanelere ulaşılabilecek.