reklamı kapat

POPÜLER

DUST 514 incelemesi

KÜLLERE KÜLLERE… POPÜLER ONLİNE OYUN EVE ONLINE, AKSİYON DOLU YAPISIYLA KONSOL OYUNCULARINI DA DEVASA EVE EVRENİNE DAVET EDİYOR. SON DERECE KARMAŞIK BİR UZAY TİCARET SİMÜLASYONU OLAN VE HEM SAVAŞLARA HEM DE DİPLOMATİK İLİŞKİLERE SAHNE OLAN EVE EVRENİ, DİREKT OLARAK OYUNUN GİDİŞATINI ETKİLEYEN BİR FPS OYUNUNA KAVUŞMUŞ OLUYOR

2003 yılından bu yana 500 bin’den fazla oyuncunun ilgisini çekmiş olan Eve Online, bugüne dek sayısız güncellemeye ve geliştirmeye sahne oldu. Her geçen gün zaten büyük olan evrenini daha da devasa hale getirdi. Diplomasi, ticaret ve savaş gibi alanlarda derinlikli, detaylı ve strateji gerektiren oynanışıyla değil oyun saatleri, ömrünüzü harcasanız dahi bitiremeyeceğiniz kadar içeriğe sahip oldu.

Sürekli olarak değeri ve popülaritesi artan online oyunların mihenk taşlarından biri haline gelen Eve Online, kimi oyuncular ve otoriteler tarafından türünün en iyisi olarak gösterilir. 2009 yılında Gamescom’da duyurulan Dust 514 ise Eve evreninde geçen ve yeryüzünde verilen savaşları konu alan bir FPS oyunu. Dust 514 direkt olarak Eve Online’a bağlanmış durumda ve oyundaki savaşların gidişatına göre, Eve Online’daki politik durumlar değişkenlik gösterebiliyor. Bildiğiniz gibi uzunca bir zamandır oyun sektörü konsolların online oyunlara nasıl geçiş yapacağını tartışıyordu. Oyunlar çok oyunculu modlara uyum sağlamış olsa da, Eve Online gibi sürekli bağlantı gerektiren oyun yapılarına konsol oyuncularının nasıl cevap vereceği merak konusuydu. Her ne kadar Dust 514 bu tarz bir oyun olmasa da, saf bir online tecrübe için tam bir geçiş oyunu olduğu kesin.

YÖRÜNGE ATIŞI
Dust 514 gerçekten ilginç fikirler içeren bir FPS oyunu. Öncelikle oyunun Eve Online’da bulabileceğiniz çeşitli gezegenlerde oynandığını belirtelim. Bu gezegenlerin hemen hemen hepsi farklı tipte haritalar içeriyor. Oyunun güçlü olduğu yanlardan biri kesinlikle bu harita tiplerinin farklılığı. Her bir harita, uygulamanızı gerektiren farklı taktiklerle kazanılabiliyor. Ancak şunu belirtelim oyunun haritaları gerçekten çok büyük. Bu haritalardaki stratejik noktaları ele geçirmeniz ve tutmanız gerekiyor. Eğer gerçekten iyi bir takıma denk gelirseniz, farklı taktikler uygulayarak çok keyifli karşılaşmalar çıkarabilirsiniz. Aksi takdirde işiniz zorlaşacaktır. Tam bu noktada oyunun ücretsiz konseptiyle çalıştığını söylemeliyiz.

Free2Play konsepti çerçevesinde tüm oyunu teorik olarak tamamen ücretsiz bir şekilde oynayabiliyor ancak bazı hızlandırmalar ve güçlendirmeler için para harcayabiliyorsunuz. Eğer oyunu hiçbir ücret ödemeden oynamayı tercih ederseniz, karakterinizi ve silahlarınızı güçlendirmek için ciddi anlamda zaman ve efor harcamanız gerekiyor. Oyunun karakter geliştirme ve seviye atlama hızları ciddi anlamda çok çok yavaş. Elbette bu süreci hızlandırabilmek için deneyim puanlarınızı daha hızlı edinmenizi sağlayan güçlendirmeler satın alabiliyorsunuz. İşin biraz can sıkıcı kısmı, silahları da satın alabiliyor olmanız. Oyun kazanabilmeniz için sizi para harcamaya mecbur bırakıyor. Bu silahların çoğunu da zaten süreli olarak satın alabiliyorsunuz. Eğer ölürseniz, silahınızı kaybediyorsunuz. Siz oyuna çok fazla süre harcayan ve yüzlerce savaş kazanmış bir oyuncu olsanız da, zibidinin biri gelip parasını verip aldığı roketatarı kafanıza dayayabiliyor. Bir şekilde oyunun bu noktada dengeyi yakaladığını söyleyemeyeceğiz. Düşünce güzel ama uygulama pek hoş değil.

Gelgelelim, devasa haritalardaki kocaman savaşlar, cidden ilgi çekici olabiliyor. Hele ki takımınız dengeliyse, saldırı piyadeniz, sıhhiyeniz, ağır silahçınız, keskin nişancınız varsa, bir de bu takımı arkadan tanklarla destekleyebiliyorsanız, oyunda cidden sağlam savaşlar yaşayabiliyorsunuz. Öncelikle yetenek sistemini çözmeniz koşuluyla. Bilenler bilir… Eve Online karmaşık menü sistemiyle ünlü bir oyundur. Oyundaki menü ve alt menüleri keşfetmek için cidden sabırlı ve azimli olmanız gerekir. Dust 514 de bir konsol FPS’i olmasına karşın, bir MMORPG’den aşağı kalmayan menülere sahip… Bu karmaşık ortamda karakterinizi cidden detaylı bir şekilde geliştirebiliyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz gibi her karakterin son derece detaylı kişiselleştirme özellikleri de bulunuyor. Bir FPS olsa da, zaman zaman RPG karakterini de ortaya koyuyor Dust 514.