reklamı kapat

POPÜLER

Dyson

James Dyson Ödülü ilk kez Türkiye’de; işte yarışma detayları

James Dyson Vakfı tarafından 29 ülkede düzenlenen uluslararası tasarım yarışmasına Türkiye’de katılıyor.

Genç mühendisleri destekleyen yarışmanın başvuruları bugün itibarıyla başlıyor. Yarışmaya Türkiye’den de mühendis, tasarım öğrencileri ve yeniz mezunları katılabiliyor. Yarışmada ulusal kazananlar 5 bin, uluslararası kazananlar ise 30 bin Sterlin’e kadar para ödülü kazanabilecek. Ulusal kazananlar, bir Dyson mühendisiyle iş birliği içinde bağımsız bir jüri tarafından seçilecek. Türkiye ve Tayland’da ilk kez düzenlenen yarışmayı kazananlar James Dyson’ın uluslararası kazananları seçtiği Uluslararası Top 20 Listesi’ne girmeye ve uluslararası arenada değerlendirilmeye hak kazanacak.

James Dyson Ödülü’nün Türkiye jüri grubunda ODTÜ EÜTB ve TMMOB Mimarlar Odası Endüstriyel Tasarımcılar Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Gülay Hasdoğan, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Pazarlama İletişimi, Reklam ve Dijital Pazarlama dersleri de veren gazeteci Dr. Fatoş Karahasan ve farklı branşlarda Dyson’da mühendis olarak görev yapan kişilerin de yer aldığı bir temsilci grubu yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda geri dönüşüm için plastik maddeleri tanımlama, bıçak yaralanmalarında aşırı kan kaybını önleme ve evde tıbbi teşhislerin iyileştirilmesi gibi projeler ödüle layık görüldü. arışmada ulusal kazananları yerel jüri, uluslararası kazananları ise Sir James Dyson bizzat kendisi seçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

James Dyson konu hakkında açıklamada bulundu

Kurucu ve Baş Mühendis Sir James Dyson Ödül’e ilişkin açıklamasında: ”Benim için James Dyson Ödülü’nün önemi, bir problemi akıllıca çözmektir. Genç mucitlerin bir şeyleri sorgulaması ve meydan okuması çok önem önemli. Gençlerin dünyayı değiştirmek istediğine gerçekten inanıyor ve teşvik edilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Gelecek onların dünyasıdır. Ödül, genç mucitlere fikirlerinin peşinden koşmak için gerekli güveni ve alanı veriyor. Geçmişteki uluslararası kazananlarımızın yüzde 70’i buluşlarını ticarileştirebildi. Ödülün bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olması bizi çok heyecanlandırıyor. Radikal ve ezber bozan fikirleri görmek için sabırsızlanıyorum. İyi şanslar!” dedi.

İlginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display