reklamı kapat

POPÜLER

eBay, Gittigidiyor LOG Tasarım

eBay, GittiGidiyor’u kapatarak Türkiye faaliyetine son veriyor

eBay, yaptığı açıklamada GittiGidiyor’u kapatacağını duyurdu. Şirket bunun ikinci çeyrek veya mali yıl bilançosuna somut etki yaratmasını beklemiyor.

HaberTürk’te yer alan habere göre bugünden itibaren satıcılar GittiGidiyor platformuna yeni ilanlar veremeyecek, 18 Temmuz’dan itibaren ise alıcılar yeni satın almalar yapamayacak. 2011 yılında GittiGidiyor’un yüzde 93’ünü alan dev firma eBay, 2016 yılında da hisselerin tamamını satın almıştı. Konu hakkında firma, “eBay, küresel olarak ticari operasyonlarını düzenli olarak gözden geçirmektedir ve bu zor ama stratejik kararı pazarda süregelen rekabet dinamiklerine dayalı olarak almıştır.” dedi. GittiGidiyor söylendiği kadarıyla birinci çeyrek sonu itibarıyla eBay’e yaklaşık 4 milyon aktif alıcı kazandırdı. Uzun yıllardır aramızda olan ancak son dönemde büyük e-ticaret savaşı içerisinde çok fazla öne çıkamayan GittiGidiyor, kendisini resmî sitesinde şöyle tanıtıyordu: “Türkiye’nin ilk online pazaryeri olan GittiGidiyor 2001 yılında kuruldu. 2011 yılında küresel e-ticaret liderlerinden eBay’in çatısı atına giren GittiGidiyor, her geçen gün sektördeki öncü konumunu daha da güçlendirdi.

GittiGidiyor 35 milyon kayıtlı kullanıcısıyla 50 kategoride 25 milyon ürüne ev sahipliği yaparken avantajlı fiyatları da tüketici ile buluşturuyor. Saniyede 1 ürünün satıldığı GittiGidiyor’da KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyütmesine olanak sağlanıyor.  GittiGidiyor’da ödemeler tüketiciyi güvence altına alan bir ödeme-onay sistemi olan “Sıfır Risk” ile korunuyor.

Mobil cihazlara uyumlu ekranı ve 30 milyon kez indirilen uygulaması ile satışlarının yüzde 64’ü mobilden yapılıyor. Great Place to Work tarafından belirlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde 2017 yılından beri en üst sıralarda yer alan GittiGidiyor, 2022 yılında 250-499 Çalışan Kategorisi’nde “Türkiye’nin En İyi 2. İşvereni” oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 yılında Great Place to Work özel ödülleri kapsamında, iş yerinde çeşitlilik politikası ve uygulamalarıyla Diversity Özel Ödülü’nü de üst üste dört yıl kazanarak, bu ödülü son yedi yılda altı defa almayı başardı ve “Yaşam Boyu Öğrenme Ödülü”nün de ikinci kez sahibi oldu.

2021 yılında Great Place to Work özel ödülleri kapsamında, “Diversity” ve “Yaşam Boyu Öğrenme” özel ödüllerinin yanı sıra “IT’nin En İyi İşvereni” de seçildi. Aynı yıl “Avrupa’nın En İyi İşverenleri” listesinde 5. sırada yer alan GittiGidiyor, yine GPTW tarafından açıklanan “Kadınlar İçin En İyi İşyerleri” (Turkey Best Workplaces for Women) listesinde 2. sırada yer almaya hak kazandı.

eBay ve GittiGidiyor hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi