reklamı kapat

POPÜLER

Echo’ya rakip akıllı ev asistanı [Video]

Geçtiğimiz haftalarda Amazon tarafından duyurulan akıllı asistan Echo henüz piyasadaki yerini almamışken Cubic adlı akıllı asistan gerekli fonu toplayarak Echo’ya ciddi bir rakip olmaya hazırlanıyor.

Android ve iOS ile birlikte çalışabilmesinin yanı sıra Facebook, Dropbox ve Evernote’u da destekleyen Cubic, akıllı ev sistemi Nest ve aktivite takip cihazları Jawbone ve Fitbit ile de uyumlu olarak kullanılabiliyor. Patentlenmiş bir teknoloji sayesinde çok uzak mesafeden bile komutları algılayabilen bu asistan, birden fazla konu hakkında sohbet edebilmesi ile gerçek bir kişiyle konuşur hissi yaratıyor. Akıllı sistemi sayesinde konuşma tarzını ve sevilen konuları algılayabilen asistan, bu konularla ilgili daha fazla konuşabiliyor ya da kullanıcıyı eğlendirecek konular açabiliyor.

cubic 3
Açık kaynak kodlu olması sayesinde gelişime açık olan asistan için her türlü cihazın geliştirilebileceği belirtiliyor. Cubic’in geliştiricileri, hayal edilebilen her şeyin cihaz ile uyumlu hale getirilebileceğinin altını çiziyor.

Dışarıdayken bile akıllı ev sistemiyle bağlantı kurarak evin sıcaklığını değiştirebilen Cubic, evin kapılarını kilitleyebiliyor ya da ışıkları kapatıp açabiliyor. Ayrıca yolda yürürken ne kadar kalori yakıldığını ve arabanın nereye park edildiğini söyleyebiliyor ya da haberleri okuyarak söz konusu haberlerle ilgili eğlenceli yorumlarda bulunuyor.

Arabada da kullanıcının en büyük yardımcısı olmak isteyen bu akıllı asistan, mailleri okuyabiliyor ve trafiğin durumu ile ilgili detaylı bilgiler verebiliyor. Bunun yanı sıra istenen bir cümleyi de anında Twitter’a gönderebiliyor.
cubic 3
Cubic en büyük marifetlerini ise evde sergiliyor. Kullanıcı tarafından sevilen TV programı başlamadan önce haber verebilen cihaz, aynı zamanda müzik çalabiliyor ve ürün sipariş vermeye olanak sağlıyor. Yemek yaparken de tarifi anlatarak yardımcı olan Cubic, eğlenceli şakalar yaparak kullanıcıyı eğlendirebiliyor.

Tam donanımlı paketinde hem ev tipi, hem de taşınabilir tipte iki farklı cihaz mevcut. Ayrıca asistanın kendine özel mobil uygulaması da bulunuyor ve dışarıdayken verilen komutlar uygulama aracılığıyla diğer cihazlarla paylaşılabiliyor.

Şu anda 249 dolara alınabilen Cubic’in 2015’in Kasım ayında kullanıcılara teslim edileceği belirtiliyor. Gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken bu akıllı cihazın Indiegogo sayfasına buradan ulaşmak mümkün.

VİDEO

YORUMLAR