reklamı kapat

POPÜLER

Efsanevi performans rozeti Cosworth, bu kez geleceğe şekil vermek için garajda!

Pist odaklı yarım yüzyılı aşan deneyimini sürücüsüz otomobiller üzerine aktaracak olan Cosworth, ortaya çok iddialı bir yapı çıkartabilir.

Performans imzası denildiği zaman, kökleri 50 yılı devirmiş nadir markalardan birisi olan Cosworth‘ün akıllara gelmeme ihtimalini düşünmek bile istemiyoruz. 50’li yılların son dönemlerinde kurulan Birleşik Krallık merkezli marka, Formula 1 başta olmak üzere dünyanın en prestijli yarışlarında boy başarıyla boy gösterdi. Pistlerde elde ettiği deneyimleri sokaklara sunulacak olan otomobillerin motor ve mekanikleri üzerinde yaptığı geliştirmelere yansıyan Cozy, pek kişi tarafından Sierra ve Escort üzerinden biliniyor. Bu süreçte Subaru Impreza‘nın da kaputunun altına inen bu önemli isim şu sıralardaysa belkide hiç aklımıza gelmeyecek bir projeyle gündemde. Otomobil endüstrisinin geleceği olarak görülen otonom sürüş teknolojisiyle adı aynı cümlelerde geçen Cosworth, şimdi de birikimini bu yönde aktarmak için testlere başlıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Veriler toplanmaya başladı

Markanın yarış deneyimlerini sürücüsüz otomobillerde kullanılacak fonksiyonlara aktarması üzerine geliştirilmekte olan sistemin temelinde “AliveDrive” adı verilen teknoloji yatıyor. Gelen ilk bilgilere göre temelin ardından ihtiyaç duyulan tüm elektronik donanımların da geliştirilme sürecini tamamlayan Cozy, profesyonel sürücülerin dinamiklerini kusursuz şekilde analiz edecek. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan markanın üst düzey isimlerinden Hal Reisiger; “Bu süreçte görsel görüntü işlemimiz AliveDrive teknolojisi üzerinden sağlanıyor. Beraberindeki radar ve lidar girişlerinin eklenmesiyle “algılama modülü” olarak adlandırılan bütünsel bir platform olacak.” diyerek test sürecinde ihtiyaç duyulan verilerin bir süredir IndCar yarışlarından alınmaya başladığını da dile getirdi. Elektrikli otomobillerle ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Reisiger; “Bu teknoloji için çok ciddi bir fırsat ve pazar olduğunu görebiliyoruz. Lakin şu aşamada menzil, maliyet ve şarj gibi noktalara baktığımızda bunun ancak on yıl için ciddi seviyelere ulaşacağını görebiliriz. Biz şu aşamada içten yanmalı motorların verimliliklerini artırma adına odaklanmaya devam edeceğiz. Bunun en temel sebeplerinden birisi de şu aşamada hibrit motorların günümüze daha çok yatkın olması.” diyerek elektrikli Formula’ya katılım konusuna da sıcak baktıklarını ayrıca dile getirdi. Cosworth gibi bir deneyimin bu sınıfa getireceği deneyim farkı herkesi heyecanlandırmaya başlarken, ilk somut adımları kısa süre içerisinde görmeye hazırlanmakta fayda var.