reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli BMW M serisi

Elektrikli BMW M serisi söylentileri gerçek mi?

Bavyeralı üretici, BMW M ve markanın elektrikli geleceğinden sorumlu BMW i departmanlarının ortak çalışma yaptıkları söylentisine karşılık açıklama yaptı. Bakalım elektrikli BMW M serisi gerçek olacak mı?

Cenevre fuarında BMW i CEO’su Robert Irlinger AutoExpress‘e verdiği bir röportajda gelecekteki BMW M otomobillerinde kendi departmanının da parmağının olacağını açıkladı. Elektrik teknolojisinin farklı modellerde farklı seviyelerde kullanılacağını belirten Irlinger, röportajda şunları dile getiriyor: “BMW i olarak grubun tüm markalarıyla; Rolls Royce, MINI ve evet, BMW M ile yakın iletişim halindeyiz. Yani BMW M departmanından elektrikli otomobiller çıkacak. An itibariyle tüm alt markalarla çalışmalarımız sürüyor.

Performans otomobillerine elektrik desteği eklemenin önemli avantajları olduğunun altını çizen Irlinger, sözlerine şöyle devam ediyor; “İçten yanmalı motorun devirlenip güç üretmesini beklemek yerine elektrik motorlarıyla anlık gerçekleşen bir tork aktarımına kavuşuyorsunuz. Bu da otomobile çok atik bir ilk hızlanma yeteneği kazandırıyor. Bu avantaj zamanla grubumuz bünyesindeki tüm markalara bir şekilde yayılacak.

Irlinger henüz hangi modellerin “elektrikleneceğini” açıklamıyor ancak yakın zamanda tanıtılacak yeni nesil BMW M3 ve BMW M4 ikilisinin hibrit teknolojisinden faydalanacağını öngörebiliriz. İki model güncel jenerasyonda kullanılan sıralı 6 silindirli 3.0 litrelik motorları kullanmaya devam edecek. Küçük birer elektrik motorunun eklenmesiyle otomobiller rahatlıkla 500 HP seviyesini aşabilir ve Mercedes-AMG cephesindeki C63 ile kolaylıkla başa çıkabilirler.

Sonuç olarak BMW’nin efsanevi M otomobilleri de kaçınılmaz bir şekilde hibrit ünitelere sahip olacak. Yani saf benzinli M’ler kullanmak istiyorsanız, önünüzde yalnızca bir kaç yıl kaldı!