reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz LOG Görsel

Elektrikli Mercedes-Benz EQA ve EQS, kaza testi için kafa kafaya çarptırıldı [Video]

Elektrikli Mercedes-Benz EQA ve EQS, test için kafa kafaya çarptırıldı. Bunun için detaylı bir video da paylaşıldı.

Türkiye’de de uzun zamandır satılan elektrikli SUV modelleri Mercedes-Benz EQA ve EQS, firma tarafından yapılan yukarda izleyebileceğiniz kaza testi kapsamında kafa kafaya çarptırıldı. İki tamamen elektrikli aracın yer aldığı, dünyanın ilk herkese açık çarpışma testi olarak geçen adım, gerçekten ilginç bir gösterim oluyor ve firmanın iki modeli de bu testten iyi sonuçlar ile ayrılmayı biliyor. 56 km/s hızda gerçekleştirildiği açıklanan kaza testiyle alakalı olarak şu aktarılıyor: “Çarpışmanın ardından araçlarda meydana gelen geniş çaplı deformasyon uzman olmayanlar için endişe verici görünebilir. Ancak Mercedes-Benz mühendisleri için bu durum, araçların deforme olarak çarpışmanın enerjisini etkili bir şekilde emebildiğini gösteriyor.” Çarpışma sonucunda her iki elektrikli modelin de yolcu bölümü sağlam kalıyor ve kapılar halen açılabiliyor. Kapıların büyük darbe sonrasında halen açılabiliyor olması önemli bir detay çünkü kurtarma ekiplerine ciddi zaman kazandırıyor. EQA ve EQS’teki yüksek voltajlı elektrik altyapısının çarpışma sırasında otomatik olarak kapandığı söylenirken, test edilen araçların ayrı olarak 2,2 ton civarında bir ağırlığı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Mercedes-Benz ile alakalı kaza odaklı başka bir haber ses getirmişti. Biliyorsunuz otomobil üreticileri hazırladıkları araçlar için satıştan önce çok sayıda kaza testi gerçekleştiriyor. Bunu Euro NCAP, ADAC ve IIHS gibi dış kurumların testlerinden önce kendi içlerinde yapan ve böylece hayati kusurları araçlar daha yollar çıkmadan önce tespit edebilen firmalar, bugün öğrendiğimiz kadarıyla rakiplerin araçlarını da es geçmiyor. Hatta Mercedes-Benz CEO’su Ola Källenius’a göre Almanya merkezli dev üretici, rakiplerinin araçlarını satın alarak onları da kaza testlerine tabi tutuyor.

Källenius bu dikkat çeken konuda tam olarak,“Hiçbir şirket Mercedes kadar uzun ve derin bir güvenlik geçmişine sahip değil. Bir sigorta şirketine veya güvenlik derecelendirme kuruluşuna gidip birkaç yıldız alabilirsiniz. Biz her zaman sadece bir yıldızın yeterli olduğunu söylüyoruz: -Mercedes yıldızı-. Başka kimsenin yapmadığı bir dizi kaza testi yapıyoruz. Araçlarımızı kaza testlerine alıyoruz, rakiplerin araçlarını kaza testlerine alıyoruz ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair derin bilgimiz var.” diyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-Benz detayı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli