reklamı kapat

POPÜLER

Subaru Solterra

Elektrikli Subaru Solterra Türkiye’de; işte fiyat ve versiyonlar

Toyota ortaklığından doğan Subaru Solterra, Japon üreticinin elektrik devrine geçişinde kilit rol üstlenecek.

2021’in son çeyreğinde Subaru tarihinin ilk elektriklisi olarak podyuma çıkan Solterra, yeni dönem için adeta bir anahtar görevi görüyoruz. Toyota ile yapılan ortaklık kapsamında bZ4x ile doğrudan aynı dinamikleri paylaşan model, bunu teknik kadar tasarım tarafında da fazlasıyla hissettirecek. Haziran ayıyla birlikte Türkiye pazarına giriş yapan Subaru Solterra, kullanıcılara üç farklı kombinasyon üzerinden sunulacak. Bu kapsamda başlangıç fiyatı 1.665.900 TL olarak açıklanan ürün gamında zirve paketle birlikte 1.849.500 TL’yi de görmek mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Subaru Solterra fiyat listesi

Subaru’nun resmi kanalları üzerinden paylaştığı lansman dönemi fiyatları şu şekilde;

Solterra e-Xtreme – 1.665.900 TL
Solterra e-Xclusive – 1.749.500 TL
Solterra e-Xcellent – 1.849.500 TL


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik veriler

e-TNGA platformu üzerine geliştirilen Solterra, ebatsal olarak markanın kendi içerisinde modellerden önemli oranda ayrışıyor. Bu taraftaki resmi verilere baktığımızda aracın yeni Forester’dan 50 milimetre, XV’den ise 205 milimetre daha uzun olduğunu görüyoruz. 2.850 milimetrelik aks mesafesi de yeni Forester ve XV’den180 milimetre daha ileride konumlanıyor. Bu da iç yaşam alanıdaki genişlik için önemli bir mesaj.

Tam elektrikli Solterra ilk tanıtıldığında iki farklı versiyon tipiyle öne çıkarılmıştı. Giriş seviyesinde tek elektrik motorlu ve önden çekişli versiyonla 204 PS güç sunulurken, 4×4 sürüş deneyimi sunan bir üst pakette 217 PS güç ve 366 Nm tork değerleri öne çıkıyor. Fiyatları açıklanan Solterra versiyonlarının tamamında çift elektrik motoru ve 4×4 konumlandırıldığını bu noktada belirtmekte fayda var. Batarya tarafında ise 71,4 kWh’lik paketin üzerinde 370 kilometreye yaklaşan menzil değeri söz konusu. Tek elektrik motorlu modellerde menzil değerinin 466 kilometreyi bulduğunu biliyoruz. Solterra’nın bu batarya paketi hızlı şarj desteğiyle yüzde 80 doluluk seviyesine 1 saatten daha kısa sürede getirilebilecek. Performans tarafında ise 6,9 saniyelik 0-100 verisi öne çıkıyor. Subaru’nun “EyeSight” olarak isimlendirdiği son nesil güvenlik asistanları da Solterra’da standart olarak sunulacak.