reklamı kapat

POPÜLER

Maxus e-Deliver 3

Elektrikli ticari araç Maxus e-Deliver 3 Türkiye’de; işte fiyat ve özellikleri

 - Güncelleme: 02 Haziran 2023 10:47

Doğan Trend Otomotiv çerçevesinde Türkiye’ye getirilecek olan Maxus e-Deliver 3, kendisinden sonra gelecek modeller için referans olacak.

Türkiye yollarındaki elektrik odaklı gelişmeler yeni üreticiler üzerinden gelişmeye ve çeşitlenmeye devam ediyor. Kökleri 1800’lü yılların sonuna kadar uzanan İngiltere merkezli Maxus’un bir süredir beklediğimiz geliş süreci haziran ayı itibarıyla resmi olarak başlıyor. Ticari araç geçmişiyle dikkat çeken ve 2009 yılında Çinli SAIC tarafından satın alınmasıyla grafiğini yukarı taşımaya başlayan markanın Türkiye operasyonları tıpkı MG’de olduğu gibi Doğan Trend Otomotiv bünyesinde ithal edilecek. Bu kapsamda ilk aşamada Maxus e-Deliver 3 ile başlayacak olan macera için önümüzdeki süreçte diğer modeller de karşımızda olacak. Modelin fiyatı ise 989.000 TL olarak açıklandı. Modelin bu yıl Türkiye’ye 500 adet getirilme planı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Maxus e-Deliver teknik özellikleri

Avrupa’nın farklı bölgelerinde satışa sunulan e-Deliver 3 geride bıraktığımız son birkaç yılda Birleşik Krallık merkezli olarak aldığı ödüllerle dikkat çekmeyi başarmıştı. Şehir içi kullanım odağındaki ticari ihtiyaçlara cevap verebilen modelde 905 kilogramlık yükleme kapasitesi sunuluyor. Toplam uzunluğu 4.555 milimetreye kadar olan e-Delivery bu sayede uzun yüklerin taşımacılığında da belli başlı beklentilere cevap verebilecek. Motor tarafında 90 kW güç ve 255 Nm tork üreten standart bir ünite barındıran model buna paralel olarak maksimumda 120 km/s’lik hız limitine sahip olacak. Batarya bölümüne geçtiğimizde ise bizleri 50,23 kWh kapasiteli bir ünite karşılıyor. Elektrikli altyapısı sayesinde uzun vadeli kullanımda yakıt/şarj, vergi ve bakım gibi maliyetleriyle dizel motorlu ticari araçlara göre 5 yıllık periyotta 390.000 bin TL’ye kadar avantajı yakalamak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı şarj desteğiyle 45 dakikada yüzde 5’ten yüzde 80 doluluk seviyesine getirilebilen bu paket, tamamen dolu olduğu senaryoda şehir içerisinde 371 kilometrelik menzil iddiasına sahip. Kombinasyonda ise bu rakam yaklaşık 200 kilometreye kadar geriliyor. Söz konusu elektrikli bir araç olduğu için bataryanın garantisi de hayati noktalar arasında. Bu kapsamda resmi rakamları da paylaşan marka, 5 yıl veya 100.000 kilometre araç garantisine ek olarak 8 yıl veya 160.000 kilometrelik batarya garantisi sunuyor. Donanım tarafında ise 7 inçlik dokunmatik ekran, Apple CarPlay desteği, deri direksiyon simidi, otomatik klima, koltuk ısıtma, elektrikli camlar, yokuş kalkış desteği, hız sabitleyici, geri görüş kamerası, arka park sensörü