reklamı kapat

POPÜLER

Elektrostatik küre Luna, geleceğin çamaşır makinesi olmaya aday

Evimizde kullandığımız beyaz eşyalar giderek akıllanırken bir yandan da çevreye daha az zarar verecek tasarımlar üzerinde çalışılıyor. Şu anki tasarımlar enerji tasarrufuna odaklanırken örneğin çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalarda kullanılan deterjan, yumuşatıcı ve su gibi malzemelerin aşırı tüketimine ve yan etkilerine karşı yeterince etkili bir çözüm henüz geliştirilemedi. Ancak geleceğin çamaşır makineleri sorunu kaynağından çözerek sıfır deterjan ve az miktarda suyla çalışabilir.

2003’ten beri düzenlenen Electrolux Design Lab tasarım yarışmasının bu yılki girişleri arasında yer alan Luna’ya bir çamaşır makinesinden çok temizlik topu demek daha doğru olabilir. Az miktarda su doldurulup çamaşır sepetinin içine atılan bir metal küre şeklinde tasarlanmış olan Luna, dışarı elektrostatik yüklü buhar veriyor. Metal küreden çıkan buhar giysilerin gözeneklerine derinlemesine nüfuz ediyor.


Yaydığı titreşimlerle çamaşır sepetindeki giysilerin arasında gezinen Luna, bu şekilde giysileri çitileyip silkeliyor ve kir kalıntılarının bulunduğu noktaları saptıyor. Kürenin elektrostatik yüklü yüzeyi mıknatıs görevi görerek buharın yumuşattığı kir partiküllerini kürenin içine çekiyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra da, nemli giysiler küreden çıkan sıcak havayla kurutuluyor.

Çamaşır suyu görmeden içi rahat etmeyen Türkiye insanı bu tasarımı benimser mi bilinmez, ancak Luna’ya oy vermek 16 Mayıs Cuma gecesine kadar yarışma sayfasından kayıt olup oyunuzu ekleyebilirsiniz.