reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Bot

Elon Musk duyurdu: “Tesla insansı robot geliştiriyor”

Tesla CEO’su Elon Musk, düzenlenen etkinlik kapsamında beklenmedik sürpriz bir duyuru yaptı. İnsansı robot geliyor.

Elon Musk, ilginç duyurular konusunda şaşırtmayan birisi sayılabilir. Yine de Musk’ın bugün karşımıza çıkan son sürprizi olan insansı robot çok ses getirdi.

Tesla’nın özel etkinliğinde direkt olarak Tesla markası altında duyurulan robot, şimdilik sadece yukarıdaki bilgisayar çizimleri ile gösteriliyor. Söylendiği kadarıyla robotun henüz bir prototip sürümü de bulunmuyor.

Elon Musk, yaptığı açıklamada ilk prototipin 2022 içerisinde üretileceğini belirtiyor. Şirket içerisinde “Optimus” kod adıyla geçen insansı robot, tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için tasarlanacak.

Elbette gelişmiş yapay zeka sistemleri üzerine kurulacak “Bot” adı verilen robot, “insancıl” olarak gösteriliyor ve söylendiği kadarıyla şimdilik 60 kg ağırlıkta planlanıyor. Robotun 20 kg taşıyabileceği de verilen bilgiler arasında.

Tesla, fabrikalarında / üretim hatlarında robot kullanma konusunda çok tecrübeli bir isim. Fakat böyle bir insansı robot üzerinde şirketin detaylı bir deneyimi bulunmuyor. Bu açıdan hazırlanacak ilk örneğin nasıl olacağı büyük merak uyandırıyor.

Robotun şimdilik herkese satış gibi bir amacı bulunmuyor. Ancak esas amaç ileride (En az 10 yıl diyelim..) insanlara evlerinde / iş yerlerinde yardımcı olmak ve yapılabilirse bu güzel görünüyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla imzalı insansı robot dikkat çekti

Biliyorsunuz firma yapay zeka konusunda Dojo isimli bir süper bilgisayar da geliştiriyor. Hatta geçtiğimiz ay daha Dojo tam olarak kullanıma girmeden firmanın gelecek süper bilgisayarı da ortaya çıkmıştı.

Dünyanın en güçlü 5. süper bilgisayarını geliştirdiğini duyuran firma, bunu direkt olarak otomatik pilot sistemini geliştirmek için kullanacak. Toplam 5.760 GPU‘dan oluştuğu aktarılan süper bilgisayar, ne zaman gerçekten kullanıma alınacak şimdilik bilinmiyor. Bunun bahsettiğimiz insansı robota da güç vermesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın Türkiye’de satılan tablet modellerinden