reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Bot

Elon Musk: “İnsansı robot Tesla Bot, işgücü eksikliğini çözecek”

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz aylarda düzenlenen etkinlik kapsamında beklenmedik bir insansı robot duyurusu yapmıştı.

Kaçıranlar için Tesla’nın özel etkinliğinde duyurulan bu Tesla Bot adı verilen robot, halen sadece yukarıdaki bilgisayar çizimleri ile gösteriliyor. Robotun henüz bir prototip sürümü de bulunmuyor. Elon Musk, yaptığı açıklamada ilk prototipin 2022 içerisinde üretileceğini belirtiyor. Bu robot hakkında yeni açıklamalarda bulunan Musk, artık spesifik bir tarih vermekten kaçınıyor.

Şirket içerisinde “Optimus” kod adıyla geçen insansı robot, tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için düşünülüyor. Elbette gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerine kurulacak “Bot” isimli robot, ilk bilgilere göre 60 kg ağırlıkta olacak.

Tesla, otomobil ürettiği fabrikalarında / üretim hatlarında robot kullanma konusunda çok tecrübeli bir isim. Fakat böyle bir insansı robot üzerinde şirketin herhangi bir deneyimi bulunmuyor.  Bu yüzden firma robot için önemli işe alımlar yapıyor.

Elon Musk’ın robot hakkında bugün yaptığı başka açıklamalar da oldu. Musk’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve hızla azalan doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince kişinin olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot’un tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, medeniyet çökecek.”

Günümüzde haya şartları nedeniyle doğum oranı düşüyor, bu yüzden de yaşlı nüfus artıyor. Bu yüzden de iş dünyasının aktif olarak çalışacak gençlere ihtiyacı artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla imzalı insansı robot geleceğin bir parçası

Ancak açık olarak bu geleceği görmek için çok ama çok daha uzun süre bekleyeceğiz. İnsansı robot konusunda Boston Dynamics uzun zamandır çalışıyor ve o bile halen istenilen seviyenin çok gerisinde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın Türkiye’de satılan tablet modellerinden